Artykuł sponsorowany

Badania ginekologiczne – jak często należy je wykonywać?

Badania ginekologiczne – jak często należy je wykonywać?

Niestety do wizyty u ginekologa kobiety motywują często dopiero niepokojące objawy. Przed wieloma problemami zdrowotnymi można się jednak uchronić dzięki prawidłowej profilaktyce i nie inaczej jest w przypadku chorób i dolegliwości przypisanych płci żeńskiej. Jak się przed nimi ustrzec i jak często kobiety powinny zgłaszać się do gabinetu na badania ginekologiczne? Zapraszamy do lektury.

Standardowe badania ginekologiczne

Pierwsze badanie ginekologiczne kobieta powinna odbyć po ukończeniu 18. roku życia, chyba że wcześniej zachodzi taka konieczność. W przypadku tych, które już rozpoczęły współżycie, wizyta powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku, choć niektórzy specjaliści zalecają, aby gabinet ginekologiczny odwiedzać co sześć miesięcy. W czasie takiej konsultacji, lekarz przeprowadza rutynowe badania, a w razie problemów może zlecić dodatkowy plan działania.  

Cytologia

Cytologia to badanie z zakresu profilaktyki szyjki macicy. Powinno być przeprowadzane raz do roku, chyba że nasz lekarz zadecyduje inaczej, wówczas częstotliwość może wynosić nawet raz na trzy lata. Jest to badanie bezbolesne, wykonywane dzięki specjalnej szczoteczce, którą pobiera się komórki z kanału szyjki macicy. W Specjalistycznej Praktyce Ginekologiczno-Położniczej Marka Rogowskiego w Środzie Wielkopolskiej, do procedury może bezpłatnie przystąpić każda ubezpieczona kobieta od 25 do 59 roku życia. Zalecane jest ono szczególnie u kobiet od lat stosujących antykoncepcję hormonalną, zarażonych wirusem HPV, a także palących papierosy.

USG piersi

U kobiet od 20 do 35 roku życia, badanie to powinno być przeprowadzane co 2 lata (jeśli kobieta nie ma genetycznego obciążenia chorobą – wówczas zaleca się je co pół roku). Po ukończeniu 35. roku życia, USG piersi zalecane jest raz do roku. Jest ono bezbolesne, jednak lekarze zachęcają, aby wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Mammografia

Mammografia pozwala na wczesne wykrywanie raka piersi. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane u pań, które ukończyły 35. rok życia. Kobiety w przedziale wiekowym 50-69 są objęte bezpłatnym programem pozwalającym na przeprowadzenie mammografii raz na dwa lata.

USG ginekologiczne

Profilaktycznie USG ginekologiczne powinny raz w roku wykonywać kobiety po 35. roku życia, choć wskazanie to może być inne, jeśli u pacjentek podejrzewa się polipy macicy albo mięśniaki.

Każda kobieta powinna wpisać w swój kalendarz obowiązkowe badania ginekologiczne, do których powinna przystępować profilaktycznie, nawet jeśli nie występują u niej żadne niepożądane objawy zdrowotne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz