Artykuł sponsorowany

Autoklaw to sprzęt, który znajduje się w każdym gabinecie dentystycznym

Autoklaw to sprzęt, który znajduje się w każdym gabinecie dentystycznym

W każdym gabinecie kosmetycznym, medycznym i dentystycznym sprawą kluczową jest higiena i właściwa sterylizacja końcówek stomatologicznych oraz wszystkich narzędzi, którymi posługują się specjaliści. Profesjonalny autoklaw to urządzenie, w którym odbywa się szybka i dokładna sterylizacja, tak aby pozbyć się wszystkich szkodliwych drobnoustrojów, mogących zagrażać zdrowiu.

Jak działa autoklaw?

Urządzenie to sterylizuje narzędzia wielokrotnego użytku, przygotowując je do wykonania kolejnego bezpiecznego i  higienicznego zabiegu. Szeroko z autoklawów korzysta medycyna i nauka, w której niezbędna jest eliminacja wszystkich mikroorganizmów na używanych materiałach poprzez wyjaławianie. Jest to proces, który niszczy wszystkie, zarówno wegetatywne, przetrwalnikowe, jak zarodnikowe formy mikroorganizmów. Autoklaw zabija je za pomocą nasyconej pary wodnej pod ciśnieniem. Dzięki kondensacji pary wodnej na sterylizowanym ładunku wyzwalana jest energia, która nieodwracalnie uszkadza mikroorganizmy bytujące na narzędziach. Para wodna ma temperaturę od 121°C do 134°C, a ciśnienie wynosi od 1,5 do 2,5 atmosfer. Dzięki takim parametrom możliwa staje się perfekcyjna sterylizacja narzędzi. Dobry model autoklawu może sterylizować jednocześnie  kilkanaście instrumentów. Czasami, w najmniej odpowiednim momencie, autoklaw może ulec awarii. Skontaktuj się wtedy z firmą El-Med. Wiesław Walaszczyk. Przedsiębiorstwo działa na terenie Warszawy, ale może naprawić sprzęt z całego kraju. Naprawiane są również autoklawy chińskie, na czas naprawy udostępniany jest autoklaw zastępczy.

Etapy sterylizacji

W cyklu sterylizacji w autoklawie możemy wyróżnić cztery etapy:

  • Etap opróżniania – w tym czasie następuje odpowietrzenie wnętrza autoklawu, uchodzi z niego powietrze, które zastępowane jest przez nasyconą parę wodną pod ciśnieniem, wykorzystywana jest tu metoda przepływowa lub odpowietrzanie frakcjonowane.
  • Etap wyrównania – sterylizowane przedmioty, poprzez działanie nasyconej pary wodnej, osiągają konieczną temperaturę.
  • Etap sterylizacji – jest to właściwa sterylizacja, która standardowo obejmuje 15 minut wyjaławiania w temperaturze 121°C.
  • Etap schładzania – to końcowa faza sterylizacji.

Należy przestrzegać zaleceń producenta w zakresie użytkowania sprzętu, tak by naprawa autoklawu nie była konieczna. Właściwie eksploatowany autoklaw jest funkcjonalny, skuteczny w działaniu i zapewnia doskonałe wyjaławianie, co gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów.

Opracowanie:
Warszawa, Poleska 3
tel. 502 218 162
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać