Artykuł sponsorowany

Audyt fotowoltaiczny – czym jest?

Audyt fotowoltaiczny – czym jest?

Dzisiaj przy wdrażaniu inwestycji solarnych przez przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, czy też przez klientów indywidualnych, ważne jest nie tylko przeprowadzenie sprawnego montażu, kalibracji, pierwszego rozruchu, czy zaadaptowania instalacji do rozwiązań Smarthome. Obecnie dla najwyższej inwestycyjnej korzyści finansowej, a także dla jakości, ważne są przygotowawcze kroki w postaci audyty fotowoltaicznego.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny nie można nazywać ani projektem, ani kosztorysem. Jest to nic innego, jak określenie opłacalności inwestycji i tego, jak powinna być prowadzona – na podstawie zebranych informacji. Audyt fotowoltaiczny ma zatem wykazać efekty energetyczne i ekologiczne związane z produkcją energii elektrycznej (i/lub ciepła) pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. W ramach audytu dokonywane są oceny efektywności różnych rozwiązań, wykazywane są informacji dotyczące produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, oraz proponowane zostają kroku u optymalizacji finansowej inwestycji. Zalety audytu wynikają zatem jasno z jego celu.

Kto przygotowuje audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny w teorii powinna przeprowadzać każda firma gwarantująca sprzedaż oraz montaż technologii solarnej, czy to w opcji off-grid, czy on-grid. W praktyce jednak niektóre firmy opierają się o mniej profesjonalne i wnikliwe badania, co obniża jakość personalizowanego systemu. Nic dziwnego, że dzisiaj świadomi konsumenci, którzy znają szeroki rynek energii odnawialnej w tym solarnej, decydują się z współpracę tylko z firmami gwarantującymi audyt. On może być również zlecany niezależnemu podmiotowi, który oceni prawidłowość prowadzenia inwestycji przez wybranego wykonawcę. W obu wariantach współpracy, warto zatem kierować się o pomoc do pracowni AC-DC-PV Zofii Wody, która promuje tworzenie budynków mieszkalnych w standardzie NF40 i NF15 (domy energooszczędne i pasywne).

Składowe audytu w pigułce

Audyt to bardzo szerokie opracowanie, którego najważniejszą częścią jest karta audytu. To w niej wskazywane są takie informacje, jak:

  • charakterystyka systemu zasilania w energię elektryczną wraz z wykazem taryfy i mocy zamówionej u dostawcy;
  • charakterystyka energetyczna obiektu w tym zapotrzebowanie na energię elektryczną finalną [kWh/rok];
  • charakterystyka ekonomiczna optymalnego wariantu modernizacji – tu ważne są m.in. określone koszty całkowite, czy też planowana suma kredytu/dofinansowania (m.in. z programu "Czyste Powietrze");
  • charakterystyka projektu wraz z informacjami dotyczącymi ekologiczności (redukcja emisji CO2). 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz