Artykuł sponsorowany

Audiometria tonalna (PTA) w ofercie NZOZ LAR-MED

Audiometria tonalna (PTA) w ofercie NZOZ LAR-MED

Klinika laryngologiczno-pediatryczna LAR-MED znajduje się w Żywcu i świadczy usługi medyczne od 2002 roku. Placówka może się pochwalić zespołem doświadczonych specjalistów i nowoczesnym wyposażeniem, które ułatwia diagnozowanie niedosłuchu. Jednym z podstawowych badań, jakie wykonuje się w tym celu, jest audiometria tonalna. Jak przebiega badanie PTA?

W jakich przypadkach zleca się wykonanie audiometrii tonalnej?

Audiometria tonalna należy do elementarnych badań narządu słuchu. Przeprowadza się ją u pacjentów z podejrzeniem niedosłuchu, ale nie tylko. Badanie PTA nierzadko wykonuje się także u osób po urazie mechanicznym głowy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy operacji mózgu. Celem badania jest ustalenie zakresu słyszenia dla dźwięków wysokich i niskich. Poradnia laryngologiczna LAR-MED dysponuje wygodną i świetnie wyposażoną pracownią audiometrii, a badanie można tu wykonać bez kolejki i w konkurencyjnej cenie.



Na czym polega badanie PTA?

Badanie PTA odbywa się w specjalnie wyciszonej kabinie z przeszkloną ścianą. Za przeszkleniem znajduje się miejsce dla lekarza, który czuwa nad przebiegiem audiometrii tonalnej. Pacjent otrzymuje od specjalisty słuchawki i przycisk, który będzie potrzebny do wykonywania poleceń. Przez słuchawki emitowane są do pacjenta dźwięki o różnym natężeniu. Co ważne, uszy badane są po kolei, nie naraz. Zadaniem osoby badanej jest naciśnięcie przycisku, jeśli dźwięki są dla niej słyszalne. Technik lub lekarz stopniowo zmniejsza głośność tonu. Badanie trwa do momentu, w którym pacjent przestaje słyszeć emitowane dźwięki. Wynik badania dostępny jest od razu po zakończeniu testu. Precyzyjnie określa zakres słuchu, co pozwala na dobór optymalnej metody jego korekty.

Czym jest audiometria słowna?

Audiometrię słowną stosuje się w celu uzupełnienia audiometrii tonalnej. Jak wyjaśnia laryngolog z NZOZ LAR-MED – badanie to służy ocenie, jak pacjent rozumie mowę. Test pomaga specjaliście określić zdolność osoby badanej do komunikacji w codziennym życiu. Do przeprowadzenia audiometrii słownej również wykorzystuje się słuchawki, z tym że nie są przez nie emitowane pojedyncze dźwięki, a wyrazy, liczby lub sylaby. Warto zaznaczyć, że audiometrię słowną wykonuje się u dzieci z podejrzeniem Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego (CAPD). Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Klinka LAR-MED, jako jedna z nielicznych, specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu CAPD u pacjentów w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i młodzieży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz