Artykuł sponsorowany

Antykoncepcja hormonalna - tylko po konsultacji z lekarzem! Prywatny Gabinet Ginekologiczny Wiesław Krupowicz

Antykoncepcja hormonalna - tylko po konsultacji z lekarzem! Prywatny Gabinet Ginekologiczny Wiesław Krupowicz

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko sposób zapobiegania ciąży, ale często środek wykorzystywany do unormowania cyklu menstruacyjnego i zniwelowania uciążliwych dolegliwości z nim związanych. Odpowiednie badania i dobór środka antykoncepcji oferuje specjalista Wiesław Krupowicz w Prywatnym Gabinecie Ginekologicznym. Co warto wiedzieć o tym środku antykoncepcyjnym?

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Środki antykoncepcji hormonalnej niezależnie od formy zawierają w sobie odpowiednie połączenie estrogenów i gestagenów, ale dostępne są także środki składające się jedynie z gestagenów. To właśnie one odpowiadają za działanie antykoncepcyjne, z kolei zadaniem estrogenu jest przede wszystkim kontrola krwawień i dbanie o ogólny dobry wpływ tego hormonu na organizm kobiety. Dokładny mechanizm, a także dodatkowe wątpliwości w zakresie antykoncepcji może wyjaśnić ginekolog w trakcie wizyty w Prywatnym Gabinecie Ginekologicznym Wiesław Krupowicz.

Preparaty antykoncepcji hormonalnej wykorzystują kilka mechanizmów, a głównym jest hamowanie owulacji, co oznacza, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona i nie może dojść do jej zapłodnienia. Środki te wpływają także na właściwości śluzu, który staje się gęstszy i lepki, co utrudnia plemnikom ruchliwość i możliwość dotarcia do komórki jajowej. Kolejnym skutkiem działania hormonów jest także spadek kurczliwości jajowodów, co spowalnia transport komórki jajowej do macicy. Dodatkowo zmienia się budowa błony śluzowej macicy, przez co niemożliwe jest zagnieżdżenie w niej zarodka.

Jak dobiera się antykoncepcję hormonalną do pacjentki?

Rozwój medycyny umożliwił dostęp do różnych form antykoncepcji hormonalnej, dzięki czemu możliwe jest dobranie jej zarówno do stanu zdrowia i potrzeb pacjentki, jak i jej preferencji w kwestii sposobu przyjmowania. Najpopularniejszym środkiem pozostają tabletki antykoncepcyjne, które dzięki swojej różnorodności dają największą możliwość spersonalizowania ich w stosunku do pacjentki. Kolejne formy antykoncepcji to plastry, krążki dopochwowe, spirale domaciczne, a także zastrzyki i implanty.

Dobór antykoncepcji hormonalnej należy powierzyć lekarzowi z dziedziny ginekologii. Specjalista na podstawie wieku, stylu życia, stanu zdrowia i potrzeb dostosowuje najkorzystniejszy środek antykoncepcyjny dla pacjentki, co zmniejsza szansę na odczuwanie negatywnych skutków ubocznych. W tym celu ginekolog przeprowadza stosowny wywiad, ale także badania, takie jak cytologia oraz USG, dodatkowo może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w tym prób wątrobowych, morfologii, a także układu krzepnięcia krwi. Po przepisaniu wybranego środka ginekolog wyjaśnia, w jaki sposób należy go przyjmować, a także jak postępować w razie jakichkolwiek komplikacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz