Artykuł sponsorowany

Antykoncepcja dla suczki – to nie wymysł, a konieczność

Antykoncepcja dla suczki – to nie wymysł, a konieczność

Przyjmując pod swój dach zwierzę, stajemy się za nie odpowiedzialne. Naszym obowiązkiem jest nie tylko zapewnienie mu optymalnego wyżywienia, miejsca do spania czy codziennej dawki ruchu, ale też dbanie o zdrowie pupila. Niestety niewielu opiekunów rozumie przez to również ochronę antykoncepcyjną. Wciąż jeszcze panuje przekonanie, że suczka powinna oszczenić się przynajmniej raz w życiu, by zachować zdrowie. To mit. Odpowiedzialny właściciel powinien zabezpieczyć zwierzę przed niekontrolowanym rozrodem. Jak to zrobić?

Kiedy należy pomyśleć o antykoncepcji dla suczki?

Szacuje się, że suczki wykazują aktywność płciową dwa razy do roku. Objawem gotowości do rozrodu jest cieczka, która po raz pierwszy może się pojawić już u półrocznej samicy. Jest to uzależnione od rasy psa, masy ciała i czynników genetycznych. Według badań suczki ras mniejszych dojrzewają wcześniej niż te ras większych. Cieczka trwa około 21 dni i ma postać krwawej wydzieliny z dróg rodnych.

Zaobserwować można również obrzęk i zaczerwienienie sromu. Ponadto zwierzęciu towarzyszy też zmiana zachowania, lecz zależy ona od osobowości konkretnej suczki. Niektóre samice wykazują większą aktywność i są bardziej pobudzone, inne zaś wolą odpoczywać i niechętnie reagują na komendy. O antykoncepcji powinniśmy pomyśleć już w momencie, kiedy decydujemy się na zakup lub adopcję suczki. Doświadczony weterynarz pomoże w wyborze najskuteczniejszej metody.

Jakie rodzaje antykoncepcji są dostępne?

Coraz większą popularnością cieszy się antykoncepcja hormonalna, która polega na podawaniu tabletek bądź zastrzyków zawierających wybrane hormony w ściśle określonych dawkach. Hormony te blokują cykl jajnikowy, czego konsekwencją jest brak cieczki – suczka staje się niepłodna. Metoda ta ma jednak kilka wad. Przede wszystkim hormony muszą być podawane w odpowiednich odstępach czasu. Brak restrykcyjnego przestrzegania tej zasady może skutkować niechcianą ciążą. Ponadto suczki, u których stosowana jest antykoncepcja hormonalna, muszą być częściej poddawane badaniom okresowym, a to wiąże się z dodatkowym kosztem.

Jak radzi lek. wet. Łukasz Kułaga, który prowadzi swój gabinet weterynaryjny w Świętochłowicach – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest antykoncepcja radykalna, której celem jest wywołanie trwałej niepłodności u suczki. Mowa tu o sterylizacji, czyli chirurgicznym usunięciu narządów rodnych. Zabieg ten nie tylko uniemożliwia suczce zajście w ciążę, ale też chroni ją przed ropomaciczem, rakiem sutka czy rozwojem innych nowotworów. Sterylizacje niesie za sobą również mniejsze ryzyko komplikacji zdrowotnych. Najlepiej przeprowadzić ją u suczki, która nie miała jeszcze cieczki. Warto podkreślić, że usuwanie narządów rodnych w tak wczesnym okresie, nie ma wpływu na rozwój fizyczny zwierzęcia.

Pamiętaj! Antykoncepcja dla jedyny skuteczny sposób na walkę z bezdomnością zwierząt. Schroniska są przepełnione, a znalezienie dobrego opiekuna dla szczeniaka to spore wyzwanie. Czy warto ryzykować, że po kilku miesiącach pies wyląduje na ulicy, gdzie umrze z powodu chorób i niedożywienia? Topienie szczeniąt lub odbieranie im życia w inny sposób niestety wciąż jest praktykowane. Nie przykładajmy do tego ręki.

Opracowanie:
Świętochłowice, Łagiewnicka 53
tel. 697 501 980
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz