Artykuł sponsorowany

Alkoholizm - problem cywilizacyjny?

Alkoholizm - problem cywilizacyjny?

Alkoholizm to ostatnie stadium choroby alkoholowej, które wiąże się z tym, że nie można zapanować nad ilością wypijanego alkoholu. Uzależnienie alkoholowe jest także bezpowrotną utratą kontroli, a nie brakiem woli. Osoba chora może wrócić do normalnego, trzeźwego życia jeśli uświadomi sobie swoje uzależnienie i zaakceptuje je, przyjmie pomoc, utrzyma abstynencję i będzie mieć samokontrolę przez całe swoje życie. W dobie wszechobecnego alkoholu i społecznych przyzwyczajeń do jego picia może być jej trudno przyznać się do istniejącego problemu.

Objawy nieleczonej choroby

Alkoholik często nie widzi, że ma problem z piciem, co przekłada się na awanturnicze zachowania wskazujące brak kontroli i wywołujące konflikty wartości. Choroba alkoholowa może dotknąć zarówno mężczyzn jak i kobiety niezależnie od wieku. Choć chory zazwyczaj nie zdaje sobie z tego sprawy, objawy alkoholizmu będą postępować w trakcie trwania choroby. Stan będzie się pogarszał jeśli w porę nie rozpocznie się właściwej terapii. Alkoholizm staje się także problemem społecznym, bowiem zwykle cierpi nie tylko uzależniony, ale również rodzina, bliscy, sąsiedzi i inne osoby, z którymi ma on kontakt.

Środowiska niestroniące od alkoholu

Imprezy pracownicze, potańcówki z przyjaciółmi, wydarzenia rodzinne czy różnego rodzaju wyjścia z bliskimi wiążą się z piciem alkoholu, który poprawia nastrój i wzmacnia zabawę, a do tego jest ogólnodostępny w każdej ilości i w wielu różnego rodzaju miejscach. Problem jednak powstaje wtedy, gdy każda okazja staje się dobrym powodem na wypicie, objawy kaca są zalewane kolejną dawką alkoholu i w ostateczności człowiek próbuje jak najdłużej pozostać w stanie upojenia. Osoby towarzyszące w piciu mogą nie zdawać sobie sprawy z narastającego problemu, którego z czasem nie da się kontrolować.  Uzależniony pije w celu złagodzenia, zmiany doświadczanych uczuć i emocji, z którymi nie umie sobie radzić bez alkoholu - smutek,lek, rozgoryczenie radość,"kac moralny", a także nieumiejętności odmawiania wypicia i wielu innych".

Leczenie terapeutyczne

Alkoholizm to choroba postępująca i chroniczna, jednak da się ją diagnozować i leczyć. Trudno jednak uzyskać zadowalające efekty w znanym środowisku, gdzie nie ma problemu z dostępem do alkoholu w różnych formach. Dlatego też niezbędne może okazać się skorzystanie z usług ośrodka terapii uzależnień, w którym osoba chora będzie w pełni oddawała się pracy nad sobą. Celem takiej formy pomocy jest zmiana postawy, sposobu myślenia i zachowania oraz przezwyciężenie własnych słabości. Uczestnicy uczą się rozwiązywać życiowe problemy bez pomocy środka uzależniającego. Osoby w trakcie terapii odwykowej uczą się także rozpoznawać swoje uczucia i stany emocjonalne, rozpoznawać głód alkoholowy (narkotykowy), oraz uczą się skutecznych sposobów zapobiegania nawrotom picia. Specjalistka z prywatnego ośrodka terapii uzależnień „Szansa na wolność” mówi: Bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego z pacjentów w zależności od jego problemów i postępów w terapii. Właśnie takie podejście terapeutyczne realizujemy w prowadzonym przeze mnie Ośrodku"

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz