Artykuł sponsorowany

Akt poświadczenia dziedziczenia – czym jest i kiedy warto go sporządzić? Notariusz Wojciech Kondracki

Akt poświadczenia dziedziczenia – czym jest i kiedy warto go sporządzić? Notariusz Wojciech Kondracki

Strata rodziców jest zawsze ogromnym ciosem i wymaga duże ilości czasu, aby móc się pogodzić ze śmiercią  najbliższych członków rodziny. Po żałobie przychodzi czas, żeby wziąć się w garść i zająć się kwestiami spadkowymi. Aby jak najszybciej uregulować stan prawny nieruchomości i innych składników majątku, mających wartość nie tylko finansową, ale w bardzo wielu przypadkach też sentymentalną, warto sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

Akt poświadczenia dziedziczenia – czym dokładnie jest?

Po śmierci rodziców, to zazwyczaj dzieci przejmują majątek rodziców i nim rozporządzają. Aby tak się stało w światle obowiązujących przepisów prawa, spadkobierca ma dwie możliwości. Pierwsza z nich to wystąpienie na drodze sądowej o wydanie specjalnego orzeczenia, jednakże jest to proces długotrwały i wymaga cierpliwości oraz oczekiwania. Z kolei, druga to zdecydowanie się na sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Wojciecha Kondrackiego. Dokument ten pod postacią aktu notarialnego ma taką samą moc prawną, jak ten wydany przed sąd, a można go używać znacznie szybciej. Dzięki temu można przejąć majątkiem i zarządzać wszystkimi nieruchomościami, bez konieczności długiego oczekiwania.

Notariusz jest zawodem zaufania publicznego, więc bez żadnych obaw spadkobiercy mogą dostarczy do kancelarii wszystkie potrzebne dokumenty do sporządzenia aktu, czyli: księgi wieczyste księgi wieczyste nieruchomości i gruntów. Co więcej, osobiście muszą pojawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi (jeżeli zmarły sporządził go przed śmiercią). Każdy z członków spotkania musi okazać ważny dokument tożsamości, czyli dowodem osobistym oraz odpisem aktu urodzeni i małżeństwa. Na koniec warto wspomnieć, iż wszystkie osoby zainteresowane muszą wyrazić zgodę na sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Dokument tego rodzaju może być wydawany od 2008 roku.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia?

Jeżeli członek rodziny zostawił testament szczególny, to wykluczona zostaje możliwość sporządzenia poświadczenie dziedziczenia. To samo dotyczy osób, które nie były obywatelami Polski lub gdyż śmierć miała miejsce przed 1 lipca 1984 roku. W powyższych sytuacjach, należy udać się do sądu. Wydanie aktu notarialnego przez Kancelarię Notarialną Wojciech Kondracki z Gdańska może mieć duże znaczenie, gdy zmarli rodzice pozostawili po sobie oprócz majątku także firmę, która wymaga podejmowania wielu decyzji i bieżących działań, służących jej rozwojowi. Podobnie postępuje się w przypadku gdy zmarła osoba zostawiła do dyspozycji u notariusza wartościową biżuterię czy oszczędności, one również zostaną przekazane spadkobiercom po sporządzaniu aktu poświadczenia dziedziczenia.

Opracowanie:
Gdańsk, Podmurze 2
tel. 58 302 32 58
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz