Artykuł sponsorowany

Akcesoria do malowania

Akcesoria do malowania

Malowanie jest jedną z najłatwiejszych, a zarazem najważniejszych czynności związanych z wykończeniem domu. Prace malarskie ułatwią odpowiednie narzędzia. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przedmiotów w tym celu jest wałek malarski, który umożliwia uzyskanie zadowalających efektów. Czym są wałki malarskie, jakie są ich rodzaje, a także gdzie mają zastosowanie?

Jak zbudowane są wałki malarskie?

Wałki malarskie nie są skomplikowanymi narzędziami. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, które różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Jeżeli zależy nam na tym, aby jak najszybciej pomalować dużą powierzchnię, np. ścianę, to powinniśmy wybierać spośród dużych wałków, ponieważ one zagwarantują nam szybsze pokrycie powierzchni farbą. Jeśli do pomalowania mamy np. elewację budynku, wówczas najlepszym wyborem są wałki malarskie o szerokości ponad 20 cm i średnicy rdzenia w przedziale od 40 mm do 70 mm. Wałki malarskie cechujące się większym przekrojem, czyli powyżej 55 mm, najczęściej charakteryzują się wewnętrznym wyścieleniem z gąbki. To zwiększa ich elastyczność.

Na rdzeniu wałka malarskiego znajduje się poszycie, które nazywa się runem. Typ poszycia ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia faktury malowanej powierzchni. Jeżeli malowana powierzchnia jest gładka, wówczas można użyć włosia krótkiego, natomiast, gdy powierzchnia jest chropowata, wtedy najlepsze będzie włosie dłuższe. Wałki posiadające runo o długości w przedziale 4 mm – 10 mm wykorzystuje się do gładzi, a wałki z runem o długości 12 mm - 17 mm są przeznaczone do malowania tapet i tynków. Wałki malarskie z najdłuższym runem, przekraczającym 19 mm używa się do chropowatych i chłonnych powierzchni, jak np. beton i cegły.

Rodzaje poszycia wałków malarskich

Wałki malarskie można klasyfikować według rozmaitych kryteriów. Biorąc pod uwagę materiał wykorzystany do produkcji runa, można wyróżnić:

  • wałki z poszyciem naturalnym,
  • wałki z poszyciem sztucznym.

Wałki malarskie z poszyciem naturalnym wytwarza się z weluru tkanego i wełny. Wałki te można spotkać np. w firmie Arsen Hurtownia farb i materiałów budowlanych. Takie wałki charakteryzują się dokładnym pokrywaniem powierzchni. Takie wałki, jeżeli mają krótkie włosie, to doskonale nadają się do malowania bardzo gładkich powierzchni, a w przypadku wykorzystywania ich do rzadkich farb, nie zostawiają smug. Z kolei wśród wałków malarskich z poszyciem sztucznym można wyróżnić wałki poliamidowe, inaczej nylonowe, wałki poliakrylowe, wałki z poszyciem z gąbki poliestrowej oraz walki z poszyciem z mikrofazy. Ostatnie z wymienionych najlepiej sprawdzają się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, w szczególności, gdy mają krótkie włosie. Wałki nylonowe charakteryzują się wytrzymałością i dobrym rozprowadzaniem gęstych farb. Wałki akrylowe można spotkać w formie sznurkowej lub dzianej. Są one dość uniwersalne, jednakże użycie ich na gładkich ścianach może prowadzić do efektu „skórki pomarańczy”.

Akcesoriów do malowania jest wiele, dlatego przed zakupem konkretnego z nich należy dobrze zapoznać się z ich przeznaczeniem, co ułatwi późniejsze prace malarskie oraz sprawi, że końcowy efekt będzie zadowalający.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz