Artykuł sponsorowany

Adwokat w roli mediatora – jakie korzyści płyną z mediacji?

Adwokat w roli mediatora – jakie korzyści płyną z mediacji?

Jednym z najlepszych sposobów na szybkie rozwiązywanie sporów są mediacje. Odbywają się one przed osobą bezstronną i neutralną – mediatorem. Jego rolą jest ułatwienie zwaśnionym stronom kontaktu, prowadzenie rozmów oraz wsparcie uczestników w poszukiwaniach kompromisu. Zalety mediacji już dawno zostały docenione w krajach Europy Zachodniej. Rozwiązanie to cieszy się również coraz większą popularnością w Polsce. Dlaczego warto rozważyć mediację z osobą, z którą nie udaje nam się dojść do porozumienia?

Kiedy warto zastosować mediację?

Mediacje pozwalają na rozwiązanie wielu spraw i konfliktów z niemalże każdego rodzaju relacji międzyludzkich. Z powodzeniem stosuje się je w sporach rodzinnych. Dobrym przykładem są sprawy rozwodowe. Skonfliktowani często małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku, opieki nad dziećmi czy wysokości alimentów. Podczas wspólnej rozmowy, która nadzorowana jest przed profesjonalnego mediatora, mają oni okazję wypracować satysfakcjonujące obie strony kompromisy, zanim zrobi to za nich sąd. Mediacje są też bardzo pomocne w sprawach biznesowych. Pozwalają uniknąć pogłębienia się konfliktu i świadczą o szacunku do kontrahenta, wspólnika czy członka zarządu firmy.

Jak podkreśla prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Krośnie – chęć udziału w mediacjach muszą wyrazić obie strony. Rozmowa jest całkowicie dobrowolna. Co ważne mediacje mogą  odbyć się nie tylko przed oddaniem sprawy do sądu, ale też w trakcie postępowania sądowego. Wypracowane wówczas porozumienie będzie miało moc prawną. W czasie rozmów z mediatorem skonfliktowane strony mogą swobodnie poruszać wszystkie kwestie związane ze sporem. Mediator zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowie się w trakcie spotkania.

Zalety mediacji

Mediacje pozwalają uniknąć długotrwałego i kosztownego procesu sądowego. Dają też poczucie bezpieczeństwa ze względu na to, że bezpośredni kontakt między zwaśnionymi stronami nie jest konieczny. Wszelkie uwagi i propozycje mogą być kierowane do mediatora, który następnie przekazuje je głównemu zainteresowanemu. Na drogę mediacji można wejść zawsze, dopóki nie zapadnie wyrok. W dodatku strony nie muszą czuć się zobowiązane do zawarcia ugody, jeśli jej warunki nie są satysfakcjonujące.

Mediacje przynoszą korzyści każdej ze stron. Większość z nich związana jest z czynnikami finansowymi. Nawet jeśli konfliktu nie uda się rozwiązać na jednym spotkaniu, po kilku rozmowach strony odnajdują zwykle porozumienie. Udział w mediacjach pozwala spojrzeć na problem z szerszej perspektywy, co ułatwia dostrzeżenie każdego aspektu konfliktu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz