Artykuł sponsorowany

4 fakty o mapach do celów projektowych według geodetów biura GEOPRYM

4 fakty o mapach do celów projektowych według geodetów biura GEOPRYM

Jak sama nazwa wskazuje, mapa do celów projektowych to dokument, na którego podstawie architekci i projektanci  instalacji mogą projektować różne obiekty oraz instalacje naziemne lub podziemne. Tego typu opracowania bezsprzecznie potrzebne są zatem, czy to przy budowie drogi, czy przy wznoszeniu domu jednorodzinnego. Wiedzieć też warto, że mapy do celów projektowych mogą być sporządzane tylko przez geodetów posiadających odpowiednie uprawnienia, którzy muszą zaś przygotowywać je w sposób ściśle określony przez przepisy prawa. Cenną wiedzą na ten temat dzielą się zatem eksperci z łódzkiego biura geodezyjnego GEOPRYM. Poznaj razem z nimi 4 fakty o mapach do celów projektowych!

Mapa do celów projektowych przy pozwoleniu na budowę

Pierwszy ważny fakt dotyczący map do celów projektowych wiąże się ściśle z wydawaniem pozwoleń na budowę. Geodeci z biura GEOPRYM wyjaśniają bowiem, że każda inwestycja, dla której wedle obowiązujących przepisów należy pozyskać urzędowe zezwolenie, musi mieć przygotowane właściwe opracowanie geodezyjne. Wydanie przez urząd decyzji o pozwoleniu na budowę zatwierdza projekt budowlany. Jednym z dokumentów stanowiących projekt budowlany jest Projekt Zagospodarowania Terenu, ten z kolei sporządzany jest przez architekta/projektanta na aktualnej mapie do celów projektowych. Mapa jest zatem wymagana przy stawianiu domów, biurowców, hal magazynowych oraz przy realizacji inwestycji drogowych czy kolejowych.

Ponadto warto wiedzieć, że pozwolenia na budowę wraz z mapą do celów projektowych ważne są niekiedy przy mniejszych inwestycjach np. budowy parkingu czy chodnika. Wszystko zależy zatem od postanowień organu wydającego zezwolenie na wszczęcie prac.

Mapy do celów projektowych tylko z udziałem ODGiK

Wbrew mylnym opiniom mapy do celów projektowych nie są tworzone od podstaw przez geodetów. By móc opracować taki dokument istotne jest zgłoszenie się do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, skąd należy pobrać tzw. mapę zasadniczą danej działki oraz przylegających do niej obszarów. Geodeci z biura GEOPRYM zdradzają zatem, że tworzenie mapy do celów projektowych dzieli się na wiele etapów, w tym na trzy odrębne procesy:

  • Prace administracyjne – zgłoszenie zamiaru wykonania mapy do celów projektowych do właściwego miejscowo ODGiK, zamówienie i wykupienie materiałów wyjściowych niezbędnych do opracowania mapy do celów projektowych, mapy zasadniczej. Po opracowaniu operatu technicznego z wynikami aktualizacji mapy zasadniczej przekazuję się go do weryfikacji w ODGiK.  Po uzyskaniu z ODGiK pozytywnego protokołu weryfikacji geodeta sporządzający mapę umieszcza na niej oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego protokołu weryfikacji – oświadczenie takie jest równoważne z klauzulą urzędową.

  • Prace geodezyjne terenowe – wykonanie porównania mapy zasadniczej z terenem oraz wykonanie niezbędnych pomiarów aktualizacyjnych w terenie.

  • Prace kameralne i kartograficzne – opracowanie wyników pomiarów, skompletowanie powstałych w toku prac dokumentów w operat techniczny, sporządzenie roboczej bazy danych oraz plików wsadowych do zasilenia powiatowych baz danych, sporządzenie jednostkowej mapy do celów projektowych – w dużym uproszczeniu to naniesienie zmian na pobraną z ODGiK mapę zasadniczą i okrojenie zaktualizowanej mapy zasadniczej do wymaganego zakresu. 

Zakres i skala map do celów projektowych

Mapa do celów projektowych powinna być sporządzona dla odpowiedniego zakresu terenu. Powinna ona przedstawiać obszar projektowanej inwestycji wraz z terenem bezpośrednio do niego przyległym, na który projektowana inwestycja może oddziaływać. Mając na uwadze złożoność przepisów i zagadnień technicznych związanych z projektowaniem dobrze jest, gdy zakres mapy do celów projektowych przed zleceniem jej sporządzenia geodecie potwierdzi architekt lub projektant odpowiedzialny za projekt. Podsumowując, mapa nie może odzwierciedlać zbyt małego obszaru, gdyż mogą pojawić się problemy z przedstawieniem oddziaływania projektowanej inwestycji na otoczenie lub nie będzie można spełnić wszystkich warunków sporządzenia projektu budowlanego  wynikających z przepisów, z drugiej strony sporządzenie mapy dla zbyt dużego obszaru to zbędny wydatek.

Dobór właściwej skali mapy do celów projektowych zależy głównie od rodzaju prowadzonej inwestycji, a także od obszaru, na którym będzie ona realizowana. Jak tłumaczy jeden z geodetów łódzkiego biura GEOPRYM:

Mapa do celów projektowych tworzona jest zawsze w skali przypisanej do rodzaju inwestycji i tak w przypadku na przykład budowy domu jednorodzinnego stosuje się skalę 1:500.

Jednakowa forma i treść map dla każdej inwestycji

Niezależnie od tego, czy inwestor planuje budowę domu jednorodzinnego, czy też postawienie hali magazynowej, zawsze mapa do celów projektowych musi mieć formę odpowiadającą aktualnym przepisom prawnym. Geodeci firmy GEOPRYM tłumaczą, iż obecnie dozwolone jest stosowanie zarówno opracowań analogowych tj. papierowych, jak i tych cyfrowych. Z uwagi na szybko postępującą cyfryzację zasobów powiatowych, łatwość pracy na mapach numerycznych oraz możliwość przesyłania drogą mailową map numerycznych i projektów opracowanych na mapach numerycznych, opracowania cyfrowe są w zasadzie standardem w dzisiejszych czasach. Treść mapy do celów projektowych musi jednak zawsze uwzględniać następujące elementy:

  • treść mapy zasadniczej: granice działek, granice konturów klasyfikacyjnych i użytków gruntowych, sytuacja naziemna (budynki, jezdnie, chodniki, drzewa itp.), uzbrojenie podziemne i naziemne, punkty o określonej wysokości odwzorowujące ukształtowanie terenu, punkty osnowy geodezyjnej,

  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, w tym linie zabudowy,  osie ulic,

  • usytuowanie zieleni wysokiej wraz z oznaczeniem pomników przyrody,

  • umiejscowienie innych ważnych elementów terenowych, które powinien wziąć pod uwagę architekt oraz inwestor.

Podsumowanie

Mapy do celów projektowych to nie tylko dokumenty techniczne (geodezyjno-kartograficzne), ale także urzędowe. Zawsze mają one taką samą formę i zakres treści, każda mapa posiada swój identyfikator, pod którym została zgłoszona w odpowiednim ODGiK. Mapy do celów projektowych wymagane są dla każdej inwestycji prowadzonej na podstawie pozwolenia na budowę oraz dla niektórych inwestycji realizowanych w oparciu o tzw. zgłoszenie prac budowlanych i mogą być sporządzane tylko przez uprawnionych geodetów i zarejestrowane we właściwym ODGiK. Podstawą prawną przy przygotowywaniu takich dokumentów są:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r., poz. 1990 z późn. zm.);

  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. 2020 poz. 1429)

  3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz. U. 2021 poz. 1385).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz