Artykuł sponsorowany

3 badania, które warto wykonywać profilaktycznie

3 badania, które warto wykonywać profilaktycznie

Profilaktyka chorób to bardzo ważna kwestia, o której niestety zapomina większość dorosłych Polaków. Do lekarza udajemy się w momencie, gdy nie radzimy sobie z bólem, skończy się nam recepta bądź nie możemy już dłużej ignorować sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. Wykonywanie badań profilaktycznych pozwala wcześniej wykryć ewentualne choroby i wdrożyć skuteczne leczenie. W dodatku są to badania mało inwazyjne i finansowane przez NFZ. Które z nich są najistotniejsze?

Morfologia

Morfologia to proste i szybkie badanie laboratoryjne, które pokazuje, w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz organizm. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły łokciowej. Materiał analizowany jest pod kątem ilości i jakości elementów morfotycznych krwi. Aby wynik badania był jak najbardziej miarodajny, należy się do niego odpowiednio przygotować. Na dwa-trzy dni przed pobraniem krwi, dobrze jest zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. W dniu badania należy być na czczo.

Oznacza to, że ostatni posiłek powinniśmy zjeść na 12 godzin przed wizytą w przychodni. Pobranie krwi odbywa się zwykle w godzinach porannych. Trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach, które mogą mieć wpływ na wynik badania. Kontrolną morfologię powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku. Warto zrobić to też zawsze wtedy, gdy mamy kłopot z nawracającymi infekcjami, czujemy się chronicznie zmęczeni lub obserwujemy u siebie trudności z gojeniem się ran.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu zaliczane jest do badań podstawowych. Jak informuje specjalista z Przychodni Matyjaszczyk – osoby powyżej 55. roku życia powinny wykonywać je co roku, natomiast dorośli z młodszych grup wiekowych – co dwa lub trzy lata. Do analizy pobierana jest próbka moczu. Specjaliści badają jej barwę, odczyn oraz zawartość poszczególnych substancji takich jak białko, ciała ketonowe, erytrocyty, leukocyty, kryształy, glukoza czy drobnoustroje. Każde odchylenie od normy zobowiązuje pacjenta do dalszej diagnostyki. Dzięki badaniu ogólnemu moczu lekarz rodzinny otrzymuje wiele informacji o stanie zdrowia naszych nerek i dróg moczowych.

Przed pobraniem próbki moczu, należy się podmyć. W przeciwnym razie bakterie, które bytują w miejscach intymnych, dostaną się do próbki, co zafałszuje wynik analizy laboratoryjnej. Mocz należy pobrać do specjalnej probówki, którą kupimy w każdej aptece.

Badanie tarczycy

Z problemami z tarczycą borykają się zazwyczaj kobiety, lecz mężczyźni również powinni zadbać o zdrowie tego gruczołu. Podstawowym badaniem jest ocena stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) z próbki krwi. Badanie to pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w działaniu tarczycy, nawet jeśli pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych niepokojących objawów. Lekarz może też ocenić stan gruczołu w badaniu USG. Ułatwia ono wykrywanie guzków i innych niepokojących zmian.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz