Artykuł sponsorowany

10 faktów o brykiecie opałowym

10 faktów o brykiecie opałowym
Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków powoduje, że coraz chętniej ogrzewają oni swoje domy przyjaznymi dla środowiska źródłami energii. Dobrym przykładem takiego nowoczesnego paliwa jest brykiet. Czy palenie brykietem jest rzeczywiście mniej szkodliwe? Czy to jest opłacalne? Czy jest on w stanie zastąpić inne paliwa opałowe? Czas na rozwianie wszelkich wątpliwości w tym temacie.


Jaka jest jego kaloryczność?

Wartość opałowa brykietu wynosi 18-19 MJ/kg, czyli mniej niż ma węgiel kamienny (31 MJ/kg), ale więcej od drewna (12 MJ/kg). Wymienione parametry gwarantowane są tylko u sprawdzonych sprzedawców opału, takich jak firma Opał Marcin Jałoszyński z Inowrocławia.

Ile kosztuje brykiet?

Brykiet jest tańszy od oleju opałowego i gazu ziemnego, ale nieco droższy od węgla kamiennego.

Czy zajmuje dużo miejsca?

Jest to bardzo skoncentrowany materiał, więc nie potrzebuje dużo miejsca do przechowywania, jak i transportu. Przykładowo 1 m³ brykietu waży 1 tonę, co odpowiada 3-4 m³ drewna. Ze względu na swój kształt i rozmiar można go też łatwo układać.

Czy to jest paliwo ekologiczne?

Brykiet jest bardzo przyjazny dla środowiska. Podczas spalania praktycznie nie wytwarza dymu, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest minimalna. Ponadto jest wytwarzany w 100% z odpadów organicznych, najczęściej z trocin, więc zapobiega wylesianiu i pomaga chronić zasoby naturalne.

Ile brykietu trzeba kupić na zimę?

Średnie zużycie tego paliwa w sezonie grzewczym wynosi około 2-3 ton. Przy obecnych cenach brykietu koszt ogrzania domu wyniesie więc w przybliżeniu 2-3 tys. zł.

Jak pali się brykiet?

Brykiet ma niską wilgotność (poniżej 10%), więc rozpala się bardzo szybko i długo żarzy.
Po spaleniu pozostaje mało popiołu, około 1-10%, a w przypadku węgla wartość ta oscyluje w granicach 20-40%.

Czy z czasem nie traci swoich właściwości?

Brykiet można przechowywać bardzo długo, bez pogorszenia cech jakościowych i
negatywnego wpływu na środowisko.

Czy paliwo to nie niszczy kotłów?

Właściciele pieców przy opalaniu ich brykietem nie muszą się kompletnie martwić o ich stan. Jest to czyste paliwo, które nie powoduje korozji oraz osadzania się sadzy.

Niskie koszty wytworzenia

To jedne z nielicznych paliw, które można wyprodukować we własnym zakresie. Wystarczy zaopatrzyć się w maszynę do brykietowania i mieć dostęp do biomasy.

Czy opalanie brykietem jest pracochłonne?

Nowoczesne kotły na brykiet to najczęściej urządzenia w pełni zautomatyzowane. Dzięki podajnikom ich eksploatacja nie wymaga od użytkowników większych nakładów pracy.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz