Dowiedz się więcej...

Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog, kim jest ortodonta, a kim protetyk? Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedniego specjalistę, który pomoże nam lub – co lepsze – zapobiegnie problemom z zębami? Jakie kompetencje i certyfikaty posiadać powinien dany lekarz? Gdzie znaleźć najlepsze firmy w tej branży działające w Twoim regionie?

Tego wszystkiego dowiesz się, zaglądając na naszą stronę dedykowaną medycynie związanej z jamą ustną i zębami. Strona poświęcona jest lekarzom specjalizującym się w stomatologii oraz zajmującym się zgryzem i protezami, a także świadczonych przez nich usługom.

Nasze rankingi pozwolą ci na wyszukanie najlepiej ocenianych czy najczęściej polecanych lekarzy stomatologów działających w twoim regionie. Publikowane artykuły zwrócą uwagę na najistotniejsze wiadomości z branży, pozwolą poszerzyć wiedzę potrzebną do wyboru usługi czy lekarza. Ponadto odnajdziesz tutaj cenniki i inne niezbędne informacje.

Stomatolog

Stomatolog to lekarz świadczący usługi z zakresu medycyny związanej z jamą ustną i zębami. Zajmuje się zarówno leczeniem, jak i różnymi patologiami występującymi w tym zakresie.

Nazwa stomatolog wywodzi się z greki – stoma oznacza usta, a logia naukę. Odpowiednikiem stomatologa jest dentysta. Te dwie nazwy funkcjonują naprzemiennie, gdyż tak postanowiła Naczelna Izba Lekarska, dopuszczając do użytku obydwa tytuły. Wyraz dentysta wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb.

W celu uzyskania tytułu lekarza dentysty (stomatologa) w Polsce należy odbyć 5 letnie studia kierunkowe, staż dyplomowy, a potem zdać tzw. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy – LDEK. Po 1.10.2016 roku staż podyplomowy zostanie zniesiony. Wszystkie wspominane powyżej wyznaczniki zawarte są w Ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 2011 nr 113 poz. 658).

Ortodonta

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, wad szczęki, żuchwy, twarzy. W związku z licznymi możliwościami leczenia ortodontycznego ortodoncja nazywana bywa ortopedią szczękową. Ortodonta leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Działania związane z tą specjalizacją medyczną nie wiążą się wyłącznie z estetyką i dobrym ułożeniem zębów. Poprawny zgryz ma wpływ na lepsze utrzymanie czystości w jamie ustanej, skuteczną walkę i zapobieganie próchnicy, a także paradontozie. Ponadto wpływa na poprawę wymowy i redukcje istniejących wad wymowy. Jest jedną z ważniejszych specjalizacji w dziedzinie stomatologii.

Podstawowe zadania ortodonty, to korekcja nieprawidłowego zgryzu. Wśród najczęściej występujących wad wymienia się otwarty, głęboki czy krzyżowy zgryz. Ponadto najczęstszymi problemami, z którymi zajmuje się ortodonta, są stłoczenia, szparowatość, czy istnienie zębów nadliczbowych oraz sprawy związane z rozwojem szczęki i żuchwy.

Protetyk

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się wypełnianiem ubytków po utracie zębów stałych lub ich dużym uszkodzeniu.

Ubytki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. U osób, które utraciły zęby upośledzona jest funkcja żucia, co negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Równocześnie w miejscu ubytków kostnych następuje proces zaniku kości. W konsekwencji może to prowadzić do zaburzeń zgryzu oraz do trwałych zmian w budowie kostnej żuchwy i szczęki.

Dzięki ewolucji w dziedzinie technologii stomatologicznej lekarze protetycy z równym powodzeniem są w stanie odbudować utracone zęby, ich fragmenty czy całkowicie bezzębne szczęki. Do odtworzenia uzębienia wykorzystuje się tzw. uzupełnienia protetyczne, które mogą być stałe, ruchome i kombinowane. Wśród protez ruchomych najczęściej stosowane są protezy akrylowe, szkieletowe i nylonowe, natomiast ruchome protezy to korony oraz mosty. Nowoczesne protezy dentystyczne wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają ludziom na normalne funkcjonowanie.

Artykuły

Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest niezbędna?
Zęby niekiedy trzeba usuwać, co powinno odbywać się w formie zabiegu chirurgii stomatologicznej. Lekarz dentysta oceni stan zęba i w razie potrzeby usunie go.
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie endodontyczne, zwane potocznie kanałowym, w sytuacjach podbramkowych jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż stanowiąca dlań alternatywę ekstrakcja zęba
O rodzajach protez ruchomych opowiadają stomatolodzy z gabinetu NeuroDental
Rodzajów uzupełnień protetycznych jest wiele. Protetycy z gabinetu NeuroDental wyróżniają protezy akrylowe, szkieletowe i overdenture. Kliknij i sprawdź.
Korekta wad zgryzu w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym w Białymstoku
Centrum Ortodontyczno-Stomatologiczne w Białymstoku zajmuje się leczeniem zębów i korektą wad zgryzu. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł.
Usuwanie kamienia nazębnego - na czym to polega? Gabinet stomatologiczny Masterdent
Dowiedz się, na czym polega usuwanie kamienia nazębnego, jakie są metody jego usuwania oraz jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiec jego powstawaniu.
Czym zajmuje się stomatologia?
Każdy z nas doskonale wie, że o zęby należy dbać. Poza codzienną higieną jamy ustnej należy także regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne. Sprawdź dlaczego!
Dlaczego ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego?
Nie jesteśmy w stanie usunąć kamienia nazębnego przy pomocy szczoteczki do zębów. Może to zrobić jedynie stomatolog. Jak często wykonywać taki zabieg?
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Nowoczesne implanty zębowe są coraz chętniej wybierane w celu uzupełniania ubytków w uzębieniu. Dowiedz się, jak przebiega zabieg wszczepienia implantu.

Rankingi

Znajdź najlepszych stomatologów

Nasi partnerzy: