Artykuł sponsorowany

Zasadnicze różnice między rozwodem a separacją

Zasadnicze różnice między rozwodem a separacją

Życie często weryfikuje plany. Relacje z innymi mogą zapowiadać się dobrze, a po latach coś pójdzie nie tak, czasem z przyczyn niezależnych od zaangażowanych osób. Nie zawsze warto tkwić w związku, w którym się nie układa, dlatego niektóre małżeństwa rozważają rozwód albo separację. Ale czym w zasadzie różnią się te dwie rzeczy? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Rozwód i separacja a rozpad pożycia małżeńskiego

Jednym z powodów zdecydowania się na rozwód lub separację jest rozkład pożycia małżeńskiego, czyli zerwanie więzi małżonków na poziomie fizycznym, emocjonalnym i gospodarczym. Jeśli więc dwóch osób nie łączy już dawne uczucie, nie mieszkają one razem czy nie prowadzą wspólnego życia, można mówić o rozpadzie. Nie ma konkretnej definicji pożycia małżeńskiego, dlatego podczas rozpraw sądowych warto zatrudnić dobrego adwokata, który poprowadzi sprawę na korzyść danej strony – wyjaśnia pracownik kancelarii OMEGA-LEX. Istnieją również czynniki utrudniające uzyskanie orzeczenia o rozwodzie, takie jak kwestia małoletnich dzieci czy naruszenie zasad współżycia społecznego.

Rozpad pożycia może być zupełny i trwały. Pierwszy przypadek mówi o tym, że nastąpił zanik, więzi zarówno uczuciowej, jak i fizycznej i gospodarczej. Trwały oznacza z kolei, że nie przewiduje się szans na powrót do siebie małżonków. Rozpad pożycia małżeńskiego nie zawsze skutkuje unieważnieniem związku, ale w wielu przypadkach stanowi on ważną podstawę.

Rozwód a separacja – podobieństwa oraz różnice

Rozwód i separacja mają kilka czynników, które je łączą, jednak te dwie kwestie nie są tym samym. Podstawową różnicą jest fakt, że separacja nie powoduje unieważnienia związku małżeńskiego, przez co niemożliwe jest ponowne poślubienie innej osoby. Oprócz tego, w tym przypadku wystarczy, że separacji żąda tylko strona, winna rozpadu, podczas gdy w kwestii rozwodu musi dojść do porozumienia.

Tym, co łączy rozwód i separację, są między innymi przyczyny, a także skutki określenia, która strona jest odpowiedzialna za zaistniałą sytuację. Mowa między innymi o ustaleniach dotyczących opieki nad dziećmi oraz o nadaniu ewentualnych obowiązków alimentacyjnych. Poza tym rozwód i separacja powodują rozdzielność majątkową oraz brak dziedziczenia po sobie nawzajem. Podczas wymienionych procesów warto skorzystać z usług wykwalifikowanych adwokatów, którzy dobrze orientują się w przepisach i będą w stanie poprowadzić sprawę z korzyścią dla klienta. Dzięki temu jest też większa szansa na to, że postępowanie nie będzie trwało zbyt długo, co mogłoby być uciążliwe dla obu stron.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz