Artykuł sponsorowany

Wszystko o doręczaniu oświadczeń przez notariusza

Wszystko o doręczaniu oświadczeń przez notariusza

Doręczanie oświadczeń zdecydowanie nie jest pierwszą czynnością, która przychodzi nam na myśl, gdy rozważamy zakres usług oferowanych przez kancelarię notarialną. Nie ma czemu się dziwić – jeszcze do roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego ósmego doręczanie oświadczeń nie miało dużego znaczenia. Dopiero po wejściu w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zaczęła pojawiać się w świadomości ogólnej.

W jakich sytuacjach wykorzystywane jest notarialne doręczanie oświadczeń?

Doręczanie oświadczeń przez notariusza będzie niezbędne, gdy na przykład zamieramy wezwać dłużnika do zapłaty. Ważne, by zrobić to w odpowiedni, zgodny z literą prawa sposób, udokumentowany dodatkowo przez kancelarię notarialną sposób. Usługa doręczania oświadczeń spełnia te wymagania, a jej wynikiem jest protokół dostarczenia oświadczenia, który bez większych trudności może zostać uznany jako dowód otrzymania danych informacji przez jedną ze stron.

Inną częstą sytuacją, w której wykorzystywane jest doręczanie oświadczeń, jest ta związana z wykonywaniem prawa pierwokupu. W takim przypadku oświadczenie gminy musi trafić do sprzedawcy nieruchomości na drodze notarialnej. W innych przypadkach doręczanie oświadczeń jest dobrowolne – notariusz dokonuje go na żądanie jednej ze stron.

W jaki sposób można podać treść oświadczenia do przesłania przez notariusza?

Treść oświadczenia dostarczanego stronie może zostać określona na różne sposoby. Do protokołu może ona zostać wniesiona ustnie, w obecności notariusza. Oświadczenie możemy także przesłać notariuszowi drogą pocztową. Nie ma oczywiście przeciwwskazań, by wręczyć je osobiście.

Po zapoznaniu się z treścią naszego oświadczenia przedstawiciel kancelarii notarialnej – taki jak notariusz Małgorzata Anaszkiewicz-Nieznańska – ocenia, czy ma wywołuje ona skutki prawne.

Samo doręczenie oświadczenia musi nastąpić przy poszanowaniu przepisów zawartych w kodeksie postępowania cywilnego związanych z doręczaniem pism procesowych. Zawarte są w artykułach od 131 do 147 kodeksu postępowania cywilnego. W zależności od ustaleń, oświadczenie może zostać przesłane listem poleconym lub osobiście przez notariusza lub pracownika kancelarii.

Co zawiera protokół z dostarczenia oświadczenia?

Z dostarczenia spisywany jest protokół notarialny. Jeśli strona, która otrzymała oświadczenie, zdecyduje się na nie natychmiast odpowiedzieć, choćby ustnie, informacje te również znajdą się w protokole dostarczenia – o ile osoba, która odpowiada na oświadczenie, zadeklaruje podpisanie dokumentu.

W przypadku, gdy oświadczenie przesyłane jest listem poleconym, nie ma możliwości, by w protokole doręczenia znalazło się stanowisko strony, do której oświadczenie zostało przesłane – w takim wypadku protokół zawiera wyłącznie treść oświadczenia oraz informację o jego listownej wysyłce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz