Artykuł sponsorowany

Umowa darowizny – kancelaria notarialna Wandy Wajs i Krzysztofa Grabowskiego

Umowa darowizny – kancelaria notarialna Wandy Wajs i Krzysztofa Grabowskiego

Umowa darowizny to jedna z najpopularniejszych form przeniesienia własności, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pomimo swojej powszechności, wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikom istotę umowy darowizny oraz wyjaśnić, w jakich sytuacjach jest ona sporządzana oraz dlaczego warto zawrzeć ją w kancelarii notarialnej Wandy Wajs i Krzysztofa Grabowskiego.

W jakich sytuacjach sporządza się umowę darowizny?

Darowizna może zostać udzielona z różnych powodów, a jej przedmiotem może być praktycznie każda rzecz – od niewielkich przedmiotów codziennego użytku po nieruchomości czy prawa majątkowe. Nie jest konieczne, aby ofiarodawca i obdarowany byli spokrewnieni ani nawet blisko związani – darowizna może być udzielana jako wyraz wdzięczności, wsparcia czy przyjaźni. Umowa darowizny sporządzana jest przede wszystkim wówczas, gdy wartość przekazywanych dóbr jest stosunkowo wysoka lub gdy strony pragną uniknąć ewentualnych sporów i niejasności związanych z przeniesieniem własności.

Przykładami sytuacji, w których warto zawrzeć darowiznę, mogą być między innymi darowanie mieszkania, samochodu, wartościowej kolekcji czy przeniesienie udziałów w spółce. Dokument można sporządzić w kancelarii notarialnej Wandy Wajs i Krzysztofa Grabowskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że umowa darowizny może obejmować nie tylko rzeczy obecnie istniejące, lecz także przyszłe. Oznacza to, że możemy ofiarować komuś na przykład mieszkanie, które dopiero zamierzamy wybudować lub spadek, który jeszcze nie został otwarty.

Dlaczego umowę darowizny podpisuje się w kancelarii notarialnej?

W wielu sytuacjach korzystanie z usług notariusza jest nie tylko zalecane, lecz także obligatoryjne. Przede wszystkim chodzi tu o przypadki przenoszenia własności nieruchomości oraz prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece jasno stanowi, że umowy takie muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego – w przeciwnym razie będą nieważne. Takie wymogi wynikają z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami oraz ochrony praw obdarowanego.

Zawarcie umowy darowizny w kancelarii notarialnej przynosi jednak także szereg innych korzyści, które sprawiają, że warto rozważyć takie rozwiązanie nawet wówczas, gdy nie jest ono prawnie wymagane. Przede wszystkim notariusz sprawdza tożsamość stron i upewnia się co do ich zdolności prawnej, co minimalizuje ryzyko podpisania umowy przez osoby nieuprawnione. Ponadto notariusz sporządza akt zawierający dokładny opis przedmiotu darowizny oraz warunków transakcji, co może uchronić strony przed ewentualnymi sporami.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz