Artykuł sponsorowany

Testament – czy i jak możesz zrezygnować ze spadku?

Testament – czy i jak możesz zrezygnować ze spadku?

Obowiązujące w Polsce przepisy spadkowe mogą naprawdę namieszać. Szczególnie kiedy osoba, która otrzymała spadek po zmarłym, nie jest zorientowana w bieżących regulacjach. Czy każdy spadek trzeba przyjąć? Co, jeśli zmarły miał długi, które przeszły na Ciebie? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj go, a będziesz wiedział, co zrobić, kiedy to Tobie przypadnie spadek.

Kiedy przysługuje Ci spadek?

Tak naprawdę w dwóch przypadkach. Spadek przysługuje Ci z ustawy i testamentu. Opiszemy teraz te dwie sytuacje, a następnie podpowiemy, jak zrezygnować ze spadku, jeśli nie jest Ci on na rękę, bo na przykład osoba zmarła była zadłużona. Pierwszy przypadek to spadek z ustawy, czyli dług lub majątek przejmą osoby wedle kolejności, jaka została zapisana w kodeksie cywilnym. Chodzi tutaj o to, że żona otrzymuje spadek po mężu i odwrotnie, wraz ze współmałżonkiem spadek otrzymują dzieci w równych częściach. Co ważne, współmałżonek nie może otrzymać mniej, niż ¼ spadku. Kiedy zmarły nie ma małżonka ani dzieci, spadek przysługuje rodzicom – o czym dowiedzieliśmy się od Zenona Chudka prowadzącego własną Kancelarię Notarialną. Następni w kolejności są bracia i siostry, później dziadkowie, na końcu pasierbowie i gmina.

W przypadku, kiedy spadek przysługuje z testamentu, zmarła osoba zapisała, kto w pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności ma otrzymać spadek. Wszystko może więc się zmienić, całość zależy od tego, jak zdecydował podzielić swój majątek zmarły. Jak najczęściej spisuje się testament? W Kancelarii Notarialnej, jako testament notarialny. Może to być także testament pisemny (napisany odręcznie przez osobę zmarłą), a także ustny, zwany inaczej allograficznym w obecności dwóch świadków i przedstawiciela administracji, na przykład wójta, czy burmistrza.

Jak zrezygnować ze spadku?

Przejdźmy więc do sedna, czyli rezygnacji ze spadku. Kiedy jest to możliwe? Praktycznie w każdej sytuacji, ale nie później, niż 6 miesięcy po otrzymaniu informacji o nim. Najczęściej wszystko rozpoczyna się w dniu śmierci bliskiej osoby. Aby zrezygnować ze spadku, należy napisać oświadczenie o rezygnacji ze spadku, składa się je przed sądem lub notariuszem. Może to być także w formie ustnej, najlepiej jednak postawić na dokument z podpisem. Co musisz jeszcze wiedzieć? Spadek, po tym, jak z niego zrezygnujesz, przejdzie na następną osobę lub osoby z zapisanych informacji w testamencie i zostanie równo podzielony. Jeśli jest to spadek przysługujący Ci z ustawy, przejdzie na przykład na Twoje dzieci. Musisz mieć to na uwadze! Jeśli Twój syn lub córka nie mają 18 lat, najlepiej od razu złożyć odpowiedni wniosek w ich imieniu. Pamiętaj jednak, że po upływie 6 miesięcy od informacji o spadku, czyli tak jak pisaliśmy od dnia śmierci danej osoby, kiedy dalej nie złożyłeś odpowiedniego oświadczenia, spadek jest akceptowany automatycznie, nawet bez Twojej wiedzy. Miej to więc na uwadze i w ciągu pół roku udaj się do notariusza w celu rezygnacji ze spadku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz