Artykuł sponsorowany

Skuteczność wewnątrzmacicznych systemów antykoncepcyjnych IUD

Skuteczność wewnątrzmacicznych systemów antykoncepcyjnych IUD

Prawdopodobnie najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest pigułka hormonalna. Ma ona niewątpliwie swoje zalety, jednak nie każda kobieta może ją stosować. Czasem antykoncepcja doustna nie jest wskazana ze względów zdrowotnych, więc trzeba poszukiwać innej metody zapobiegania ciąży. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wewnątrzmaciczny system antykoncepcyjny IUD (zwany spiralą lub wkładką domaciczną). Dzięki niemu ryzyko niechcianej ciąży spada.

Wewnątrzmaciczne systemy antykoncepcyjne IUD – jak to działa?

Wkładki domaciczne są coraz popularniejszą metodą antykoncepcji ze względu na ich skuteczność oraz pewne poczucie stałości i stabilności u pacjentek, które nie muszą już regularnie przyjmować pigułek antykoncepcyjnych i pamiętać o ich regularnym zażywaniu. Sam zabieg założenia wkładki domacicznej, przypominającej literę T jest wykonywany przez lekarza, gdy kobieta przechodzi menstruację. Metoda IUD ma przede wszystkim za zadanie jak najbardziej ograniczyć prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę. Jej działanie jest wielokierunkowe: powoduje wolniejsze poruszanie się plemników, ponieważ po jej założeniu śluz zmienia swoją konsystencję, a także zabija plemniki, ponieważ jony miedzi, która jest jednym z tworzyw wkładki, niszczą męskie gamety. Ponadto sama obecność wkładki wewnątrzmacicznej znacznie utrudnia plemnikom ruch. Oprócz tego IUD sprawia, że prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zarodka znacznie się zmniejsza.

Wewnątrzmaciczne systemy antykoncepcyjne IUD – gdzie szukać?

Nowoczesne gabinety ginekologiczne, takie jak poznańskie Gabinety Pawlik, prowadzą badania i leczenie w bardzo szerokim zakresie – obejmuje on również metodę IUD. Oprócz leczenia niepłodności czy nowoczesnych badań USG 3D i 4D u ginekologa można skonsultować się w sprawie antykoncepcji i wybrać odpowiednią metodę: doustną, postkoitalną lub właśnie wewnątrzmaciczne systemy antykoncepcyjne IUD. Ten ostatni sposób na zapobiegnięcie ciąży jest wdrażany podczas zabiegu wykonywanego przez lekarza ginekologa.

Warto podkreślić, że wkładka domaciczna jest względnie stałym, ale jednocześnie elastycznym rozwiązaniem, ponieważ kobieta może poddać się zabiegowi jej usunięcia, gdy upłynie już czas stosowania podany przez producenta. Wspomniana stałość sprawia, że nie trzeba (jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych) pamiętać o regularnym zażywaniu tabletki, więc jest to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. A takimi mogą stać się kobiety np. kilka tygodni po porodzie i m.in. one mogą zdecydować się na IUD, by zapobiec szybkiemu poczęciu po niedawno przebytym połogu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz