Przewlekłe zapalenie oskrzeli – objawy, przyczyny, leczenie

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – objawy, przyczyny, leczenie

Już od dłuższego czasu męczy cię kaszel lub masz ostre napady kaszlu na chwilę po przebudzeniu? Palisz papierosy lub na co dzień masz kontakt z drażniącymi substancjami w pracy? Być może dotyczy cię przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy chronicznego zapalenia i kto jest w grupie ryzyka. Poznaj przyczyny choroby oraz sposoby leczenia i zapobiegania.

Strony www Strony www

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Chroniczne zapalenie oskrzeli najczęściej objawia się:

  • codziennym kaszel trwającym dłużej niż 3 miesiące
  • okresowym kaszlem, który pojawia się zawsze po przebudzeniu
  • odkrztuszaniem wydzieliny – przezroczystej lub ropnej
  • dusznościami, szczególnie po wysiłku

Utrzymywanie się tych dolegliwości wymaga konsultacji w przychodni. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wykonuje badanie fizykalne. Do niepokojących objawów należą m.in. świsty, charakterystyczny wydech, obrzęk, a także pałce pałeczkowate, które charakteryzują się pogrubieniem paliczków dalszych – świadczy to o niedotlenieniu.

Poza tym lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

  • spirometria – która polega na pomiarze pojemność płuc
  • gazometria – która pozwala określić ciśnienie parcjalne tlenu

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Najczęściej chroniczne zapalenie oskrzeli wywołują przyczyny nieinfekcyjne takie jak:

  • czynne palenie tytoniu
  • częste przebywanie w miejscach, w których inni palą papierosy
  • praca zawodowa, w której pracownicy mają na co dzień kontakt z substancjami drażniącymi, toksycznymi, zanieczyszczeniem, pyłami, oparami
  • uwarunkowanie genetyczne
  • częste infekcje dróg oddechowych oraz zatok
  • niewłaściwa dieta uboga w białko

Szkodliwe substancje uszkadzają rzęski oskrzeli, które odpowiedzialne są za oczyszczanie dróg oddechowych. Dochodzi do obrzęku i skurczu oskrzeli, który przyczynia się do nadprodukcji śluzu. Stąd pojawia się uporczywy kaszel niezbędny do pozbywania się nagromadzonej wydzieliny.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie oskrzeli – kiedy niezbędny jest antybiotyk?

Przede wszystkim w przypadku palaczy pierwszym krokiem jest całkowite odstawienie papierów oraz unikanie miejsc zadymionych. Poza tym przepisuje się leki wykrztuśne, zaleca inhalacje, a u pacjentów z poważnymi dolegliwości stosuje się tlenoterapię. W skrajnych przypadkach niezbędne jest odsysanie śluzu, który zalega w oskrzelach i nie może być wydalony przez pacjenta.

W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli może dojść do zaostrzenia choroby. Nasilenie kaszlu, wysoka temperatura oraz duszności i pojawienie się ropnej wydzieliny to niepokojące objawy, które mogą świadczyć do nadkażeniu bakteryjnym. Wtedy niezbędne jest podanie antybiotyku.

Hospitalizacja nieunikniona jest w przypadku silnych duszności, pojawienia się sinicy oraz rozwoju innych chorób przewlekłych. Hospitalizowane powinny być również osoby starsze i dzieci, a także osoby, u których wprowadzone leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

W skrajnych sytuacjach może dojść do zaostrzenia wymagającego szybkiej wizyty na Oddziale Intensywnej Terapii – może dojść do zatrzymania oddechu, duszności i omdleń. Wówczas konieczne jest szybkie podłączenie do respiratora.

Dlaczego nie można lekceważyć przewlekłego zapalenia oskrzeli?

Objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone lub nieprawidłowo leczone może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. rozedmy płuc, prawokomorowej niewydolności serca, a nawet śmierci. Stosowane leki działają jedynie na łagodzenie objawów, najważniejsze jest unikanie lub jak najszybsza eliminacja czynników ryzyka. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie mogą być powikłania zapalenia oskrzeli. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz