Artykuł sponsorowany

Prywatny Gabinet Położniczo-Ginekologiczny Izabela Ulman-Włodarz – co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?

Prywatny Gabinet Położniczo-Ginekologiczny Izabela Ulman-Włodarz – co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?

Wiele mówi się o konieczności poddawania się regularnym badaniom, takim jak cytologia czy USG. Wszystko dlatego, że dzięki tym procedurom możliwe jest dokonanie oceny stanu zdrowia pacjentki i wykrycie wszelkich nieprawidłowości na wczesnym etapie. Niestety Panie zapominają jednak, że bardzo niebezpieczny dla ich zdrowia jest również wirus HPV. Diagnostyką oraz szczepieniem przeciw HPV zajmuje się Prywatny Gabinet Położniczo- Ginekologiczny Izabeli Ulman-Włodarz. 

Co należy wiedzieć o wirusie HPV?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny za jedne z najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Niestety zakażenie to zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka szyjki macicy aż 600 razy. Warto dodać, że palenie papierosów zwiększa możliwość zachorowania na raka płuc „tylko” 10-krotnie. Według powyższych danych konieczność przeciwdziałania zakażeniom HPV wydaje się oczywista, jednak wciąż za mało się o tym mówi. Zakażenie wirusem HPV nie jest równoznaczne z zachorowaniem na raka szyjki macicy. Na świecie wykryto 150 odmian wirusa, pośród których 40 wywołuje zmiany skórne, a za rozwój nowotworu odpowiada kilka z nich. Co szczególnie groźne – zakażenie jest najczęściej bezobjawowe, a regularna cytologia nie będzie w stanie uchwycić infekcji na wczesnym etapie. Na szczęście zakażeniom można skutecznie przeciwdziałać, dzięki szczepieniom przeciwko HPV, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka nawet o 70-90%. Szczepienia wykluczają podatność organizmu na działanie wirusa typów: 6, 11, 16, 18, które uchodzą za najbardziej onkogenne. 

Jak wygląda szczepienie przeciwko HPV?

Wirus HPV należy do wirusów przenoszonych drogą płciową, dlatego też szczepieniu warto poddać się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Nie oznacza to jednak, że kobiety, które inicjację seksualną mają za sobą, nie mogą się zaszczepić. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy organizm kobiety nie został zakażony. Diagnostyką oraz szczepieniami przeciw HPV zajmuje się Prywatny Gabinet Położniczo-Ginekologiczny Izabeli Ulman-Włodarz. Aby szczepionka była skuteczna, nie wystarczy jednak pojedyncza dawka. Za pełne zaszczepienie uważane są 3 dawki podane w odpowiednim odstępie czasu. Szczepienie nie niesie za sobą niemal żadnych dolegliwości. Po podaniu szczepionki może wystąpić: ból w miejscu ukłucia, świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy, jednak objawy te szybko ustępują. Prywatny Gabinet Położniczo-Ginekologiczny Izabeli Ulman-Włodarz zapewnia również kompleksowe porady i konsultacje lekarskie. Świadczy usługi zarówno położnicze, jak i ginekologiczne. W Prywatnym Gabinecie Izabeli Ulman-Włodarz zapewniane jest także poradnictwo związane z nietrzymaniem moczu i pomoc z doborem odpowiedniej metody antykoncepcji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz