Artykuł sponsorowany

Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze

Najważniejszą formą życia społecznego jest bez wątpienia rodzina. Jednym z działów prawa cywilnego jest prawo rodzinne oraz opiekuńcze regulujące normy na temat stosunków majątkowych i osobistych pomiędzy członkami rodziny. Źródłem tego prawa jest przede wszystkim kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz wszelkie uregulowania zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Co wchodzi w skład prawa rodzinnego oraz jakie są usługi prawne związane z tą gałęzią prawa?

Czego dotyczy prawo rodzinne i opiekuńcze?

Gałąź prawa cywilnego, taka jak prawo rodzinne i opiekuńcze ma fundamentalne znaczenie w życiu całego społeczeństwa, bowiem wyznacza wszelkie regulacje na temat pożądanych zachowań i postaw. Zadaniem ustalonych przepisów prawnych jest ochrona podmiotów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Prawo rodzinne reguluje wiele kwestii dotyczących życia i funkcjonowania rodziny takich, jak wierność małżeńska, czy też zachowanie posłuszeństwa dzieci wobec rodziców lub opiekunów. Wszystkie te reguły prawa rodzinnego i opiekuńczego ustalane są dla dobra rodziny.

Istotną rolę w tym obszarze prawa odgrywają zasady prawa rodzinnego i opiekuńczego, których celem jest przede wszystkim ochrona rodziny oraz indywidualnie każdej osoby objętej owymi przepisami prawnymi.  Zasady te są dyrektywami uwzględnianymi podczas stosowania przepisów prawnych. Do zasad prawa rodzinnego i opiekuńczego należy przede wszystkim zasada dobra dziecka, głosząca, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie dziecku przestrzegania jego praw, zagwarantowanie mu opieki oraz pomocy, a także ochrona przed przemocą i demoralizacją. Kolejną zasadą obowiązującą w prawie rodzinnym i opiekuńczym jest zasada dobra rodziny mówiąca o tym, że małżonkowie zobowiązani są do współdziałania oraz zaspokojenia wszelkich potrzeb rodziny dla jej dobra. Do zasad tych należą jeszcze zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka przez państwo, zasada monogamii, zasada równouprawnienia kobiety i mężczyzny oraz zasada trwałości małżeństwa.

Usługi prawne i rodzaje spraw w prawie rodzinnym i opiekuńczym

Sprawy rodzinne, czy też opiekuńcze, którymi zajmuje się Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz Posadzki, często odbywają się przed sądem powszechnym. W niektórych przypadkach takich, jak adopcja, przejście na drogę sądową jest koniecznością do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu i nie jest to wynikiem jakiegokolwiek konfliktu. Jednak są też takie sprawy prawne, które wynikają ze sporów między członkami rodziny i braku porozumienia. Do takich spraw należą m. in. ustalenie opieki nad dziećmi, sprawy o alimenty oraz rozwody.

Wykaz spraw z dziedziny prawa rodzinno-opiekuńczego jest bardzo szeroki i możemy do niego zaliczyć w szczególności wszelkie sprawy związane z alimentami, to znaczy przyznanie alimentów, ich obniżenie bądź podwyższenie, a także ustalenie wygaśnięcia obowiązku ich płacenia. Kolejną częstą sprawą rodzinno-opiekuńczą jest sprawa o przysposobienie oraz rozwiązanie przysposobienia. Bardzo często pojawiającą się sprawą z obszaru prawa rodzinnego jest również rozwiązanie małżeństwa oraz przyznanie lub zniesienie separacji. Pozostałe sprawy rodzinne i opiekuńcze związane z małżeństwem to sprawa o jego unieważnienie, sprawa o ustalenie rozdzielności majątkowej, oraz sprawa o ustalenie nieistnienia małżeństwa. Do pozostałych spraw rodzinno-opiekuńczych należą również Sprawa o nadanie małoletniemu kuratora, sprawy o ustalenie ojcostwa bądź macierzyństwa oraz spray o zaprzeczenie ojcostwa lub zaprzeczenie macierzyństwa.

Istnieje wiele innych rodzajów spraw w prawie rodzinnym i opiekuńczym jednak te wymienione powyżej są najczęściej powtarzającymi się sprawami sądowymi. Poza tym każda kancelaria adwokacka posiada w swojej ofercie pomoc prawną i porady prawne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz