Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Pod pojęciem „zaburzenia miesiączkowania” kryją się takie zjawiska, jak zbyt skąpe lub zbyt obfite krwawienia, nieregularne, zbyt długie albo zbyt krótkie cykle, niektóre plamienia między miesiączkami, a także całkowity zanik tych ostatnich. Dotyczą najczęściej kobiet w wieku przedmenopauzalnym oraz młodych dziewcząt i wynikają wówczas z charakterystycznych dla tych okresów wahań hormonalnych. Mogą mieć też jednak inne, niepokojące przyczyny.

Gdy kobieta zauważy wyraźne odchylenia od swojej indywidualnej normy, jeśli chodzi o miesiączkowanie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza – słyszymy w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal.

Może to być bowiem spowodowane poważnymi schorzeniami, jak również prowadzić do niepłodności. Na jakie objawy należy zatem zwrócić uwagę?

Zbyt rzadkie krwawienia

Jeśli krwawienia występują rzadziej niż co 35 dni, są mało obfite – tzn. w pierwszych dniach wymagają zmiany podpaski nie częściej niż trzy razy na dobę – lub wręcz zanikają, może to być wywołane długotrwałym stresem i wyczerpaniem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym bądź niedożywieniem wskutek chorób takich jak bulimia czy anoreksja. Inne możliwe przyczyny to problemy z tarczycą, jajnikami, które produkują za mało estrogenów lub progesteronu, albo przysadką, wydzielającą z kolei za dużo hormonu zwanego prolaktyną. Na zmniejszenie krwawień miesięcznych wpływ miewają też uszkodzenia macicy prowadzące do ścieńczenia jej błony śluzowej i stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Zbyt obite krwawienia

Na drugim krańcu spektrum znajdują się krwawienia obfite i częste, tj. wymagające zmiany podpasek w początkowej fazie nawet co 1-1,5 godz., trwające ponad tydzień lub pojawiające się częściej niż co 25 dni. Mogą być wywołane na przykład przez polipy i mięśniaki macicy (czyli niezłośliwe nowotwory), które powstają na skutek zaburzeń hormonalnych. Za obfitymi krwawieniami mogą stać też problemy z krzepliwością krwi, hemofilia lub endometrioza (zwłaszcza gdy miesiączki są także bolesne). Jeśli kobieta cierpiała w przeszłości na zespół policystycznych jajników, podejrzewać można także raka macicy.

Plamienia i krwawienia w środku cyklu

Zaburzenia miesiączkowania to także plamienia i krwawienia występujące przed miesiączką lub po niej. One z kolei spowodowane mogą być nadczynnością tarczycy lub infekcjami pochwy, jak również ubytkami w nabłonku szyjki macicy, czyli tzw. nadżerkami. W rzadszych przypadkach winne są nowotwory, takie jak polipy jajników czy rak trzonu macicy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz