Artykuł sponsorowany

Na czym polega dermatoskopia?

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia to cyfrowe badanie skóry, które pozwala na stwierdzenie, czy obecne na skórze pacjenta znamiona mają charakter nowotworowy, czy nie. Badanie to jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Przeprowadza się je za pomocą dermatoskopu, urządzenia, które pozwala w dokładny sposób ocenić charakter znamienia. Dermatoskopia jest obecnie najskuteczniejszym narzędziem do wykrywania czerniaka.

Dermatoskopia cyfrowa – czym jest i do czego służy?

Dzięki dermatoskopii cyfrowej do oceny, czy dana zmiana skórna ma charakter nowotworowy, czy nie, nie jest już konieczna bezpośrednia ingerencja w skórę badanego pacjenta. Dermatoskopia jest bowiem zabiegiem całkowicie bezinwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta, a jej przeprowadzenie nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Z tego powodu cieszy się ona ogromnym uznaniem zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku lekarskim, gdyż jest także skuteczną i bardzo prostą metodą wykrywania zmian nowotworowych. Dermatoskop jest bowiem urządzeniem, które gości w praktycznie każdym gabinecie dermatologicznym i pozwala lekarzowi w prosty sposób ocenić charakter zmian skórnych u badanego pacjenta. Dermatoskop umożliwia powiększenie wybranego obszaru skóry do 15 razy. Posiada także specjalne oświetlenie, które pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie zmiany skórnej oraz precyzyjne określenie jej charakteru. Wysokiej jakości dermatoskopy dostarcza przykładowo firma Plus Ultra.

Jak przebiega badanie dermatoskopem?

W celu przeprowadzenia badania dermatolog przykłada urządzenie do naszej skóry i dokładnie analizuje uzyskany za jego pomocą obraz. W trakcie badania lekarz dokładnie ogląda także naszą skórę w powiększeniu oraz analizuje jej strukturę. Dermatoskop daje bowiem nie tylko zewnętrzny obraz naskórka, ale pozwala także lekarzowi obejrzeć jej głębsze struktury. Dzięki temu możliwa jest także ocena asymetrii zmian skórnych, dokładne określenie ich koloru oraz dostrzeżenie tego, czego nie widać gołym okiem. Każda zmiana barwnikowa ma bowiem inny charakter, jest inaczej unaczyniona oraz ma swoją charakterystyczną budowę. Dzięki badaniu dermatoskopem możliwe jest wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian skórnych i ich dalsza obserwacja. Dermatoskopia jest bardzo przydatnym badaniem także wtedy, gdy planujemy chirurgiczne usunięcie zmian. Pozwala bowiem precyzyjnie określić miejsce cięcia, dzięki czemu cała zmiana może zostać wycięta podczas jednego zabiegu. Regularne wykonywanie dermatoskopii umożliwia także ocenę, czy zmiany skórne się powiększają oraz czy zmienia się ich kształt i struktura. Dzięki niej możliwe jest więc wczesne wykrycie czerniaka złośliwego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz