Artykuł sponsorowany

Na czym polega administracja budynkami?

Na czym polega administracja budynkami?

Do zarządzania nieruchomościami konieczna jest wykwalifikowana osoba, która będzie sprawowała pieczę nad każdym obiektem. W dzisiejszych czasach administracja budynkami nie jest wcale taka prosta – kontrola techniczna, załatwianie bieżących spraw lokatorów, kontrola umów np. z ekipą sprzątającą, nieustanne zmiany regulacji prawnych… obowiązków jest mnóstwo. Na czym jeszcze polegają te czynności? Wyjaśniamy.

Administracja budynków – na czym polega?

Osoba, która podejmuje się zarządzaniem nieruchomościami, musi liczyć się z tym, że na jej barkach spocznie wiele obowiązków, nierzadko niezbyt przyjemnych. Zabezpieczanie mienia na terenie obiektu i dbałość o bezpieczeństwo i komfort osób w nim przebywających to najważniejsze zadania takiego specjalisty. Administrator budynku kieruje wszystkimi sprawami konkretnego obiektu i czynnościami z nim związanymi. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania danego miejsca, w tym częste kontrolowanie jego stanu technicznego. Wszelakie awarie czy remonty, w tym nawet wymiana żarówki, spoczywają właśnie na jego głowie.

Poza czynnościami typowo technicznymi, konieczne jest dbanie o księgowe i finansowe sprawy danego obiektu. Oczywiście nie jest tak w każdym przypadku, ale w zdecydowanej większości. Różne aktualizacje, spis lokatorów, bieżące zmiany to tylko mały ułamek działalności administratora. Idąc tym tropem, musi znać on dokładne przepisy prawne dotyczące nieruchomości i regulujące zarządzanymi budynkami.

Administracja budynków – z jakiej pomocy skorzystać?

Obecnie można skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują administrowanie nieruchomościami, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ inwestor zrzuca w ten sposób ze swoich barków ogrom nieprzyjemnych obowiązków. Warto skorzystać z usług takich firm jak Adminion, które zajmują się:

  • wykonywaniem przeglądów technicznych, w tym gazowych, pożarowych, budowlanych,
  • prowadzeniem Księgi Obiektu Budowlanego,
  • nadzorowaniem prac remontowych,
  • pomocą w uzyskaniu odszkodowania, w razie jakiejkolwiek szkody na terenie budynku,
  • zabezpieczaniem mienia na terenie obiektu,
  • dbaniem o zdrowie i życie osób przebywających w budynku.

W dodatku taka firma zewnętrza kompleksowo dba o środowisko naturalne, przekładając to na swoją pracę poprzez ograniczenie zbędnego prądu, wody i środków czyszczących.

Jak widać, administracja budynku jest jedną z najważniejszych kwestii, która ma decydujący wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo jego lokatorów. Zawsze warto zawsze świadomie wybierać administratora, któremu powierzy się pieczę nad nieruchomością.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz