Artykuł sponsorowany

Kobiecy niezbędnik – podstawowe badania u ginekologa

Kobiecy niezbędnik – podstawowe badania u ginekologa

Zdrowie to najcenniejsze, co mamy, więc trzeb o nie dbać i zawczasu wykonywać podstawowe badania. Niestety, zatrważająca ilość kobiet wybiera się do ginekologa, dopiero kiedy dzieje się coś niepokojącego. Jednak to wczesne wykrywanie nieprawidłowości jest kluczem do zachowania zdrowia, więc te badania trzeba wpisać na stałe do kalendarza. 

Profilaktyka to podstawa zdrowia

Życie człowieka jest cykliczne, a jego potrzeby oraz stan organizmu zmieniają się wraz z kolejnymi etapami rozwoju. Tak, więc ginekologa powinny odwiedzać wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy są w wieku rozrodczym, czy też już weszły w etap pokwitania. Jednak częstotliwość wizyt w gabinecie będzie różna – kobiety miesiączkujące i aktywne seksualnie powinny zjawić się na badaniach, co rok, a kobiety po 60. toku życia mogą robić to rzadziej.

Młode kobiety, w pełni sił, rzadko myślą o potencjalnych chorobach. Niestety, zdrowie może zacząć szwankować nawet w młodym wieku – nowotwory nie patrzą na metryczkę. Badania profilaktyczne są nieodzowne, aby móc cieszyć się zdrowiem i w porę reagować, jeżeli pojawią się nawet drobne nieprawidłowości. Regularne badania ginekologiczne to jedyny sposób, aby uchronić się przed „cichymi zabójcami”, czyli rakiem piersi oraz rakiem szyjki macicy.

Wizyta w gabinecie ginekologicznym może wiązać się z pewnym lękiem lub dyskomfortem, jednak emocje te nie powinny powstrzymywać nas przed regularnymi wizytami kontrolnymi. Warto wybrać dobrego ginekologa, który umie ukoić nerwy związane z badaniem i rzeczowo odpowiadając na wszelkie pytania. Dobrym pomysłem jest umówienie się na wizytę u lekarza ginekologa z bogatym doświadczeniem, które pozwoli przeprowadzić pacjentkę przez wizytę spokojnie tak, aby czuła się komfortowo. Stanisław Baka od ponad 40 lat prowadzi praktykę i przyjmuje pacjentki w swoim gabinecie w Skarżysku-Kamiennej, badając, lecząc oraz prowadząc liczne ciąże. 

Obowiązkowe badania u ginekologa

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które każda aktywna seksualnie kobieta powinna wykonywać raz w roku. Cytologia to nic innego jak wymaz z szyjki macicy, dzięki któremu można łatwo wykryć obecność nieporządnych patogenów, jak wirus brodawczaka (HPV). To właśnie jego obecność obwinia się za rozwój choroby nowotworowej. Badanie cytologiczne można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie – cena nie jest wygórowana, zwłaszcza biorąc pod uwagę wagę tego badania. Cytologia dosłownie ratuje życie!

USG piersi to kolejne badanie, które powinno pojawić się w regularnej profilaktyce zdrowia. Kobiety po 25. roku życia powinny wykonać je, co dwa lata lub według zaleceń ginekologa. Badanie piersi za pomocą ultrasonografu pozwala wykryć drobne guzki lub torbiele. Warto mieć na uwadze, że kobiety z podwyższonej grupy ryzyka powinny robić USG piersi, co rok. Równie ważne jest regularne samobadanie, które warto wprowadzić na stałe do rutyny. Samobadanie najlepiej wykonywać między 6. a 9. dniem cyklu.

Regularne badania wychodzą poza gabinet ginekologiczny, warto też, co rok wykonać morfologię krwi poszerzoną o poziom Wit. D3, hormony tarczycy oraz profil wątrobowy i poziom cukru. Dwa razy w roku trzeba udać się do dentysty – stany zapalne w zębach wpływają na stan całego organizmu!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz