Artykuł sponsorowany

Kiedy warto odwiedzić pralnię chemiczną?

Kiedy warto odwiedzić pralnię chemiczną?

Historia stosowania środków do prania innych niż woda sięga XIX wieku. Używano wówczas rozpuszczalników opartych na ropie naftowej, co jednak stwarzało ryzyko pożaru. Obecnie możemy cieszyć się dużo mniej inwazyjnymi metodami, a to dzięki rozwijającej się technologii prania chemicznego. Istnieje wiele wskazań, aby oddać swoją odzież w ręce profesjonalistów. W jakich sytuacjach to rozwiązanie jest konieczne?

Jak działa pralnia chemiczna?

Podstawową kwestią, która wyróżnia pranie chemiczne od tradycyjnego, jest użycie rozpuszczalnika innego niż woda. Pralka służąca temu zabiegowi przypomina domową, jest jednak znacznie większa. Zwykle może pomieścić od 10 do 40 kg odzieży. Temperatura podczas prania chemicznego nie może przekraczać 30⁰C, aby nie uszkodzić delikatnych tkanin. Bęben pralki napełniany jest rozpuszczalnikiem do ⅓ objętości. Następną fazą jest płukanie, które również zachodzi w obecności innej substancji niż woda. Suszenie także odbywa się pod ścisłą kontrolą temperatury, aby nie doprowadzić do uszkodzeń materiału. Na koniec odzież trafia do prasowalni. Tam, w zależności od rodzaju, stosuje się specjalne maszyny parowe lub magiel.

Jaką odzież odnieść do pralni chemicznej?

Czasem bywa, że ubrań z natury nie można prać w tradycyjnej pralce. Informacja o tym, że dana część garderoby wymaga prania chemicznego, zawsze jest umieszczona na metce. Symbol oznaczający, że tradycyjne pranie jest niedozwolone, przypomina przekreślone wiadro/miskę z wodą. Sprawdzanie metek powinno więc być pierwszym krokiem. Drugim powodem, dla którego powinniśmy odwiedzić pralnię chemiczną, są trudne do usunięcia plamy. Specjalizująca się w tym firma Elprama Centrum Pralnicze Lidia Gaweł sprosta wszystkim rodzajom plam, nawet takim, które uznamy za niemożliwe do usunięcia. W tej kwestii bardzo istotne jest, aby reagować szybko. Kilkugodzinną lub kilkudniową plamę zdecydowanie łatwiej usunąć. Przed praniem chemicznym odzieży nie należy zapierać i zamaczać, gdyż tylko utrudni to proces czyszczenia. Z zasady do pralni oddajemy również płaszcze, kurtki, spódnice i garnitury. Dotyczy to w szczególności ubrań podszywanych oraz plisowanych. Przed zaniesieniem odzieży do zakładu pralniczego należy dokładnie opróżnić kieszenie ze wszelkich zalegających przedmiotów. Będąc na miejscu, warto poinformować pracownika o wszelkiego rodzaju dodatkach, jak guziki czy naszywki, które mogą zostać uszkodzone lub same uszkodzić odzież podczas prania.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz