Kiedy nastąpi otwarcie instytucji kultury? Jakich zasad będziemy musieli przestrzegać w muzeach i bibliotekach?

Kiedy nastąpi otwarcie instytucji kultury? Jakich zasad będziemy musieli przestrzegać w muzeach i bibliotekach?

W środę 29 kwietnia, podczas konferencji Prezesa Rady Ministrów, została ogłoszona decyzja o ponownym otwarciu instytucji kultury, m.in. bibliotek, galerii czy muzeów. Decyzje o otwarciu poszczególnych placówek mają być podejmowane w porozumieniu z lokalnymi sanepidami i inspekcją sanitarną. Jakich wytycznych muszą przestrzegać galerie i biblioteki? Kiedy wnętrza muzeów zostaną udostępnione zwiedzającym? Zebraliśmy poniżej aktualne informacje.

Strony www Strony www

Wznowienie działalności niektórych instytucji kultury już 4 maja

Od 4 maja 2020 r. działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki, biblioteki oraz księgarnie i księgarnie w centrach handlowych. Taka decyzja została podjęta na konferencji Prezesa Rady Ministrów 29 kwietnia. Zdjęcie zakazu działalności nie oznacza jednak nakazu otwarcia powyższych placówek. Ostateczną decyzję będą podejmować dyrektorzy instytucji w porozumieniu z lokalnymi sanepidami i inspekcją sanitarną.

Już wiadomo, że księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów. Do placówek, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 mkw, mogą wejść jednocześnie cztery osoby na jedno stanowisko kasowe, a do tych, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 mkw - jedna osoba na 15 mkw. Klienci mają obowiązek używania maseczek i rękawiczek ochronnych.

Działalność w nowym reżimie sanitarnym wznowią też archiwa. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaleca jednak, aby działalność związana z popularyzacją zasobów archiwalnych odbywała się głównie online. Taka forma powinna być dominująca do czasu pełnego otwarcia czytelni.

Przypominamy, że nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej ze zbiorowymi formami kultury i rozrywki, projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie wspomnianych ograniczeń jest planowane w kolejnych etapach.

Kiedy otworzą się biblioteki?

Ze względu na bezpieczeństwo pracowników i czytelników powrót do standardowego funkcjonowania bibliotek ma odbywać się etapami. Pierwszym krokiem ma być umożliwienie wypożyczania książek. Wytyczne dla funkcjonowania placówek tego typu wydała Biblioteka Narodowa. Rekomenduje ona uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru i innych przestrzeni.

Czytelnikom zaleca się telefoniczne lub mailowe umawianie wizyt, aby uniknąć kolejek. Konieczne jest również przebywanie w bibliotece w maseczce i rękawiczkach. Zalecane jest ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelni ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.

Po przyjęciu książek od użytkownika pracownik powinien zdezynfekować blat, na którym leżały. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres od 10 do 14 dni na tzw. kwarantannę - do skrzyni, pudła lub na wydzielone półki w magazynie bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. 

Zaleca się również jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów i innych powierzchni lub elementów wyposażenia, które są często używane. 

Co z muzeami?

Decyzja o otwarciu instytucji kultury zaskoczyła muzea i galerie sztuki. Większość z nich nie otworzy się 4 maja. Wiadomo, że zwiedzających będzie obowiązywał nowy regulamin dostosowany do zaleceń sanitarnych.

Instytucje mają otwierać się stopniowo, podobnie jak biblioteki. W pierwszym etapie planowane jest przejście pracowników z pracy zdalnej do stacjonarnej. W kolejnym realizacja działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. W następnym - otwarcie wnętrz muzealnych i wystawienniczych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 22 kwietnia opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki i podobnych instytucji. Zgodnie z nimi powinny one m.in. ograniczyć liczbę zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup. Jeszcze przez jakiś czas udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów online.

4 maja ma otworzyć się Zamek Królewski w Warszawie. Z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie będzie sukcesywnie otwierać swoje oddziały. Jako pierwsze - najpóźniej do połowy maja - do zwiedzania mają zostać udostępnione Sukiennice.

Większość muzeów otwarcie planuje dopiero na połowę maja. Placówki muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty dotyczące warunków higienicznych dla każdego z oddziałów, a to może potrwać, bo każdy z nich ma swoją specyfikę. Więcej informacji na temat dat otwarcia konkretnych placówek możemy przeczytać na profilach społecznościowych i stronach www wspomnianych instytucji.



Źródło: gov.pl, Biblioteka Narodowa

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz