Artykuł sponsorowany

Jak zdiagnozować depresję u dorosłego człowieka?

Jak zdiagnozować depresję u dorosłego człowieka?

Spadek aktywności,obniżenie nastroju, bezsenność, utrata radości życia i ograniczenie spotkań ze znajomymi to tylko niektóre z symptomów mogących świadczyć o rozwijającej się depresji. W obecnych czasach jest to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych, którego leczenie wymaga ścisłej współpracy chorego z lekarzem specjalistą psychiatrą. Jest to groźna choroba, która wykryta we wczesnej fazie jest możliwa do wyleczenia.

Przyczyny depresji

Depresja to choroba, która dotyczy dużej liczby osób, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Jest niestety trudna do zdiagnozowania, ponieważ może być mylona ze zmęczeniem, poczuciem zwykłego smutku czy po prostu chwilowym spadkiem energii. Jednak jeśli poczucie smutku i przygnębienia zaczyna towarzyszyć nam lub naszym najbliższym codziennie i co więcej ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zastanowić się czy nie są to pierwsze objawy depresji. Przyczyn pojawienia się depresji jest wiele. Należą do nich czynniki psychologiczne, biologiczne, społeczne, ale też genetyczne, co pokazuje jak bardzo złożona jest to jednostka chorobowa. Depresja może przybierać różne formy zaawansowania co oznacza, że nie wolno lekceważyć nawet najlżejszych jej form.

Najczęstsze objawy depresji

Pierwsze objawy depresji to pojawienie się poczucia smutku i obniżenie nastroju. To od nich zaczyna się depresja. W dalszej kolejności dochodzi do ograniczenia codziennych aktywności. Osoby z zaawansowaną depresją mają trudności z porannym wstawianiem z łóżka, unikają wychodzenia do pracy, przestają przywiązywać wagę do swojego wyglądu, ale też nie dbają o własne otoczenie i rezygnują z wszystkich aktywności oraz hobby. Chory odczuwa poczucie bezsensu i pustki, a większość objawów nasila się w godzinach porannych. Osoba, która cierpi na depresję, może przestać panować nad własnymi emocjami. Staje się wtedy wybuchowa, drażliwa i impulsywna. Niejednokrotnie osoby chore na depresję odczuwają poczucie pustki i beznadziejności do tego stopnia, że pojawiają się myśli samobójcze, które w zaawansowanym stadium depresji mogą przerodzić się w czyn. Ponadto osoby cierpiące na depresję często skarżą cierpią na bezsenność

Leczenie depresji

Należy zauważyć, że depresję można skutecznie leczyć. Jest kilka metod jej leczenia. Zaleca się kontakt z lekarzem psychiatrą, który pomoże wdrożyć najlepszą metodę terapeutyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz