Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Każda kobieta po 25. roku życia powinna przynajmniej raz w roku udać się na wizytę do ginekologa, by wykonać badania profilaktyczne, w tym m.in. cytologię i USG narządu rodnego. Częstsze wizyty odbywają kobiety, które są w ciąży, mają schorzenia ginekologiczne lub niepokojące dolegliwości. O czym warto pamiętać, zanim pacjentka odwiedzi gabinet specjalisty? Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do wizyty ginekologicznej.

 

Kiedy zapisać się na wizytę u ginekologa?

 

Decydując się na wizytę u ginekologa, należy pamiętać, by jej termin przypadał na pierwsze 10 dni od daty zakończenia ostatniej miesiączki. Dzięki temu badanie ginekologiczne nie spowoduje dyskomfortu (może to mieć miejsce np. na kilka dni przed zbliżającą się miesiączką, gdyż często pojawia się wtedy zespół napięcia przedmiesiączkowego - PMS), a także możliwe będzie wykonanie badania piersi, które właśnie wtedy nie są powiększone i tkliwe. Należy pamiętać, że podczas wizyty u ginekologa, na której ma być wykonana cytologia, kobieta nie powinna mieć miesiączki, gdyż specjalista nie będzie mógł pobrać prawidłowego wymazu. Warto również uwzględnić sytuacje, w których wizyta podczas miesiączki jest wręcz wskazana – takim przypadkiem jest np. zastosowanie spirali domacicznej. Ponadto do ginekologa należy udać się zawsze wtedy, gdy kobieta:

  • podejrzewa ciążę lub ją planuje,
  • wraz z partnerem długo i bezskutecznie stara się o dziecko,
  • chce stosować antykoncepcję,
  • chce wykonać badania profilaktyczne (cytologię, USG narządu rodnego lub piersi)
  • lub ma dolegliwości, w tym m.in. upławy, pieczenie, świąd, bolesne miesiączki, zmiany w okolicy sromu i krocza, plamienia poza czasem miesiączki, bóle podbrzusza, problemy przy współżyciu itp.

 

O czym pamiętać na kilka dni przed wizytą u ginekologa?

 

Decydując się na wizytę u ginekologa, warto pamiętać o tym, by nie współżyć na dobę bądź dwie przed nią. Jest to szczególnie istotne, gdy powodem wizyty u specjalisty jest infekcja lub chęć wykonania cytologii. Ponadto na kilka dni przed wizytą kobieta powinna także zrezygnować ze stosowania leków dopochwowych i dopochwowych środków antykoncepcyjnych (pozostałe środki antykoncepcyjne np. przyjmowane w tabletkach należy stosować zgodnie z zaleceniami).

 

O czym pamiętać w dniu wizyty ginekologicznej?

 

Pacjentki bardzo często obawiają się tego, że jeśli są umówione na wizytę u ginekologa po całym dniu pracy, to nie będą mogły wystarczająco zadbać o higienę miejsc intymnych. Należy pamiętać, że jeśli standardowo wzięły prysznic rano, to jest to właściwe postępowanie, a także, że bezpośrednio przed wizytą nie zaleca się stosowania środków myjących, w tym np. płynu do higieny intymnej, które mogą „ukryć” dolegliwości świadczące nierzadko o infekcjach – podkreśla specjalista z Centrum Medycznego ESKULAP.

 

Istotne jest także to, by pacjentka w dniu wizyty miała na sobie ubranie, które może szybko zdjąć. Częstym wyborem kobiet w tym dniu jest spódnica, gdyż podczas badania ginekologicznego daje im ona większe poczucie komfortu.  Dodatkowo pacjentki, które podczas wizyty będą miały wykonywane badanie USG przez powłoki brzuszne, powinny wypić 1,5 l wody niegazowanej, w przeciwnym razie nie będzie można go przeprowadzić. Przed wizytą ginekologiczną warto także przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które może zadać lekarz, w tym m.in. o:

  • datę ostatniej miesiączki,
  • długość cyklu miesiączkowego i jego regularność,
  • współistnienie uciążliwych dolegliwości
  • oraz występowanie nowotworu piersi lub raka szyjki macicy w rodzinie.

Dodatkowo warto przypomnieć sobie ew. wątpliwości dotyczące zdrowia płciowego i podczas wizyty zadać specjaliście pytania, pamiętając przy tym, że w kontekście własnego zdrowia nie ma pytań wstydliwych i nieważnych. Przed wizytą można także przygotować zestaw ostatnich wyników badań, w tym np. ostatnie wyniki ogólnego badania krwi i moczu, cytologii, USG piersi itp., a także jeśli występowały jakieś schorzenia ginekologiczne lub przeprowadzano zabiegi, to również wyniki badań z nimi związane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz