Artykuł sponsorowany

Intercyza małżeńska – dowód braku zaufania czy zabezpieczenie małżonka?

Intercyza małżeńska – dowód braku zaufania czy zabezpieczenie małżonka?

W świetle polskiego prawa  para, która zdecyduje się zawrzeć związek małżeński zgadza się tym samym na utworzenie wspólnoty majątkowej. Przez wieki utarło się przekonanie, że wszystko, co posiadamy w małżeństwie, należy po równi do żony i męża. Z tego też powodu podpisanie intercyzy budzi wśród społeczeństwa wiele kontrowersji. Co ciekawe – coraz więcej małżeństw decyduje się jednak na taki krok. Z jakimi korzyściami się to wiąże?

Czym jest intercyza?

Intercyza to rodzaj umowy, która zawierana jest między małżonkami. Na jej podstawie regulowane są stosunki majątkowe dwojga bliskich sobie ludzi. Oznacza to, że w wyniku podpisania intercyzy zarówno mąż, jak i żona dysponują osobnym majątkiem i zarządzają nim wedle swojej woli. Według obserwacji prawnika z Kancelarii Notarialnej w Szczecinie większość małżonków decyduje się na sporządzenie takiego dokumentu tuż przed ślubem, a jego postanowienia wchodzą w życie w dniu zawarcia małżeństwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podpisać intercyzę w trwającym już związku formalnym.

Rozdzielność majątkową można ustanowić na każdym etapie małżeństwa. Aby jednak dokument był ważny w świetle prawa, musi mieć formę aktu notarialnego. Chcąc podpisać intercyzę para musi udać się do kancelarii notarialnej i zadeklarować przed prawnikiem, że decyzja tego typu jest owocem wzajemnego porozumienia. Do sporządzenia dokumentu potrzebny będzie akt małżeństwa oraz dowody osobiste małżonków. Przygotowanie intercyzy wiąże się z opłatą, której wysokość reguluje taksa notarialna.

Dlaczego warto podpisać intercyzę?

Wielu osobom podpisanie intercyzy kojarzy się z brakiem zaufania do partnera, egoizmem czy chęcią samodzielnego decydowania o poszczególnych składnikach majątku. Tymczasem decyzja o sporządzeniu takiego dokumentu niesie za sobą wiele korzyści. Każda ze stron może bowiem swobodnie dysponować swoim majątkiem, co jest istotne zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze przed zawarciem małżeństwa uzyskały zadowalający status materialny.

Ponadto intercyza chroni małżonka przed konsekwencjami problemów finansowych partnera. W przypadku, gdy np. firma męża zbankrutuje i pojawią się długi, komornik nie ma prawa ściągać należności z konta bankowego żony dłużnika. Podpisanie intercyzy ułatwia również podział majątku w trakcie ewentualnego rozwodu. Dzięki temu całe postępowanie jest dla obu stron mniej stresujące i przebiega szybciej.

Rodzaje intercyzy

Warto wiedzieć, że rozdzielność majątkowa między małżonkami może przybierać różne formy. Oprócz całkowitej rozdzielności majątkowej, której założenia zostały wyjaśnione wcześniej, para może zdecydować się na wyłączenie z majątku wspólnego jedynie określonych dóbr np. mieszkania pod wynajem kupionego za oszczędności żony. Istnieje jeszcze rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, która często wybierana jest przez małżeństwa, gdzie jedna osoba pracuje i zarabia, a druga zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowywaniem dzieci.

Opracowanie:
Szczecin, Edmunda Bałuki 21 lok. 1, (dawniej ulica Obrońców Stalingradu)
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz