Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto podpisać intercyzę?

Dlaczego warto podpisać intercyzę?

Zgodnie z polskim prawem w momencie zawarcia związku małżeńskiego ustanowiona zostaje wspólność majątkowa. Podczas planowania ślubu i wesela, snucia planów o wspólnym życiu kwestie finansowe zdają się odchodzić na dalszy plan. Warto jednak również im poświęcić nieco uwagi i zastanowić się nad rozdzieleniem majątku poprzez spisanie małżeńskiej umowy majątkowej.

Wspólny majątek małżonków

Zawarcie ślubu sprawia, że małżonków zaczyna obowiązywać ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że oboje mają równe prawa do korzystania z posiadanych środków oraz aktywów. W skład majątku wspólnego wchodzić będą zatem pobrane wynagrodzenia, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunkach otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego. Jednocześnie też powinniśmy mieć świadomość, że istnieją pewne składniki majątku, których nie obejmuje wspólność majątkowa również wtedy, gdy umowa małżeńska nie została zawarta. Do nich zaliczamy m.in. prawa autorskie, nagrody, pieniądze z odszkodowania, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, a także wszelkie przedmioty służące zaspokajaniu osobistych potrzeb.

Wśród korzyści płynących z zawarcia intercyzy wymienić możemy utrzymanie niezależności finansowej oraz samodzielne dysponowanie swoim majątkiem. Niewątpliwym atutem jest także ochrona dóbr zgromadzonych po ślubie przed egzekucją długów zaciągniętych przez współmałżonka. Możemy z niej zrezygnować w dowolnym momencie trwania małżeństwa. Wśród minusów rozdzielności majątkowej należy wymienić natomiast ograniczenie zdolności kredytowej oraz brak prawa do wspólnego rozliczania podatku dochodowego.

Umowa przed i po ślubie

Intercyza kojarzy nam się głównie z wprowadzeniem podziału w majątku małżonków. Tymczasem umowa służy zmianie podstawowego, ustawowego porządku i wprowadza odmienne stosunki majątkowe. Może zatem nie tylko ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, ale również wprowadzić rozszerzenie wspólności majątkowej na niektóre składniki majątku osobistego lub jej ograniczenie, czyli wyłączyć ze wspólnego majątku konkretne przedmioty. Majątkowa umowa małżeńska ma postać aktu notarialnego, podobnie jak jej zmiana czy rozwiązanie. Jak wyjaśnia notariusz Paulina Łukasiewicz prowadząca kancelarię notarialną w Gdańsku, intercyza w innej formie będzie nieważna.

Umowa może zostać zawarta zarówno przed, jak i po ślubie. Przy jej sporządzaniu obecni muszą być oboje narzeczeni lub małżonkowie, a ich tożsamość musi zostać przez notariusza potwierdzona na podstawie dowodów osobistych. W przypadku intercyzy spisywanej po ślubie przedstawić należy również odpis skrócony aktu małżeństwa. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz