Artykuł sponsorowany

Czy moje dziecko jest uzależnione od komputera?

Czy moje dziecko jest uzależnione od komputera?

Masz obawy, że Twoje dziecko uzależniło się od Internetu? Zaobserwowałeś zmiany w jego zachowaniu i boisz się, że fascynacja światem wirtualnym przekracza granice zdrowego rozsądku? Problem nadużywania komputera i urządzeń mobilnych jest coraz powszechniejszy wśród nastolatków, a pandemia jedynie pogłębiła jego skalę. Sprawdź, co zrobić, kiedy dostrzeżesz pierwsze symptomy cyfrowego nałogu u swojej pociechy.

Uzależnienie od Internetu – jak rozpoznać?

Objawy świadczące o uzależnieniu od komputera i Internetu są dość oczywiste, niemniej większość rodziców bagatelizuje pierwsze etapy wchodzenia w nałóg. Nauka zdalna sprzyja ciągłemu przebywaniu przy komputerze, dlatego rodzice miewają uzasadnione trudności w rozpoznaniu momentu, kiedy normalne użytkowanie komputera zamienia się w niepohamowaną potrzebę spędzania czasu na aktywności online. Uzależnienie od Internetu może manifestować się na różne sposoby, niemniej najczęściej dotyczy mediów społecznościowych i gier online. Jak wskazuje psycholog dziecięcy z Sensima, dzieci w zaawansowanym stadium uzależnienia potrafią spędzać nawet kilkanaście godzin na telefonie lub komputerze, zaniedbując naukę i ukrywając rzeczywisty czas korzystania z urządzeń mobilnych.

Agresja a uzależnienie od komputera

Nadmierna aktywność w omawianym zakresie powoduje, że dzieci stają się konfliktowe, rozdrażnione i agresywne, kiedy rodzic spróbuje zakłócić normalny rytm funkcjonowania. W takim przypadku warto podjąć szczerą rozmowę z dzieckiem, ustalić granice i konsekwentnie ich przestrzegać. Częstą praktyką stosowaną przez rodziców jest zaproponowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu i podejmowanie wspólnych aktywności. Jeżeli podejmowane próby nie przyniosą rezultatu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa, psychiatry dziecięcego lub specjalisty terapii uzależnień. Psychoedukacja i psychoterapia pozwolą zrozumieć przyczyny, przez które dziecko popadło w nałóg, i znaleźć efektywne rozwiązania omawianych problemów.


Opracowanie:
Warszawa, Dzieci Warszawy 26 lok. 12
tel. 602 672 952
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz