Artykuł sponsorowany

Badania u lekarza medycyny pracy w Nzoz Śródmieście w Krakowie - co obejmują i po co się je wykonuje?

Badania u lekarza medycyny pracy w Nzoz Śródmieście w Krakowie - co obejmują i po co się je wykonuje?

Poradnia Medycyny Pracy to miejsce, które musiał przynajmniej raz w życiu odwiedzić każdy, kto kiedykolwiek pracował na umowie o pracę. Nzoz „Śródmieście” to jeden z zakładów opieki zdrowotnej w Krakowie, który posiada w swojej ofercie takie poradnie. Opinia lekarza specjalisty jest niezbędna zarówno przy rozpoczęciu ścieżki zawodowej w danej firmie, jak i później okresowo. Jakie badania wykonuje się w celu wystawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy? Sprawdźmy to!

Skierowanie na badania - podstawa działań

Najlepszym sposobem na zrozumienie, jak działają badania u lekarza medycyny pracy, będzie rozpoczęcie od podstaw, czyli skąd ten obowiązek i jak dostać się do takiego specjalisty. Art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy głosi, że każdy pracownik obowiązkowo powinien poddawać się badaniom lekarskim wstępnym, kontrolnym, okresowym i zleconym u lekarza medycyny pracy. Warto zaznaczyć tutaj, że dopilnowanie tego leży w obowiązkach obu stron, czyli pracodawcy oraz pracownika.

W praktyce oznacza to, że pierwsze badania muszą zostać wykonane jeszcze przed przystąpieniem do pracy, kolejne przy zmianie stanowiska na nowe, czy też zmianie jego charakteru oraz co istotne po zakończeniu ważności pierwszego zaświadczenia. Okres, w którym jest ono ważne, jest zależny od wykonywanych obowiązków, zagrożeń i stanu zdrowia pracownika. Co więcej, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż przez okres 30 dni, musi ponowić wykonanie badań.

Odpowiednia jednostka organizacyjna w firmie jest odpowiedzialna za przekazanie pracownikom skierowań na badania. Musi ono zawierać opis stanowiska, warunki oraz potencjalne zagrożenia, które się z nim wiążą. Kolejna wymagana informacja to rodzaj, czyli badanie wstępne, okresowe, czy kontrolne. Powinny zostać także dołączone aktualne wyniki badań i spis wszelkich potencjalnie szkodliwych składników, które mogą występować na stanowisku pracy.

Wyjaśnia nam jeden ze specjalistów z placówki Nzoz „Śródmieście” w Krakowie.

Co bada lekarz medycyny pracy?

Zakres badań, które mają na celu wykazać, czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku, określa lekarz medycyny pracy na podstawie wstępnego wywiadu i informacji umieszczonych na skierowaniu (np. o czynnikach szkodliwych lub niebezpiecznych występujących na danym stanowisku, jak hałas, zapylenie, czynniki chemiczne), w oparciu o aktualne przepisy prawa oraz wskazówki metodyczne określone przez Ministra Zdrowia. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz może skierować pracownika na dodatkowe badania diagnostyczne lub konsultacje lekarzy innych specjalności (np.laryngologa, okulisty, neurologa), tak aby uzyskać wystarczające informacje dla określenia stanu zdrowia niezbędnego na danym stanowisku pracy.
Lekarz medycyny pracy nie prowadzi procesu leczenia, ale w razie wykrycia nieprawidłowości w wynikach badań kieruje pracownika do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu objęcia leczeniem.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz