Artykuł sponsorowany

Badania ginekologiczne - które z nich regularnie powinna wykonywać każda kobieta?

Badania ginekologiczne - które z nich regularnie powinna wykonywać każda kobieta?

Niestety nadal wiele kobiet uważa, że do ginekologa należy się udać tylko wtedy, gdy zaczyna się coś złego dziać. Pieczenie w okolicach intymnych, czy brak miesiączki - to zaledwie dwa problemy, z którymi pacjentki najczęściej zgłaszają się do tego specjalisty. Należy jednak wiedzieć, że na wizyty do ginekologa należy chodzić także profilaktycznie. Na takich wizytach możemy wykonać proste badania ginekologiczne, dzięki którym zdobędziemy wiele cennych informacji o stanie naszego zdrowia. Które badania ginekologiczne są najważniejsze? Sprawdź to w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

Badania ginekologiczne - w jakim wieku powinny być wykonywane?

O badaniach ginekologicznych powinna pamiętać każda kobieta będąca w wieku rozrodczym. Choć w wielu źródłach możemy się spotkać z informacjami, że najlepszy wiek na rozpoczęcie badań ginekologicznych to 20 rok życia, to jednak trzeba tutaj podkreślić, że na choroby układu rozrodczego żeńskie cierpią też kobiety poniżej tej granicy. Dlatego też każda kobieta - niezależnie od tego, ile ma lat, powinna wykonywać badania profilaktyczne.

Badania profilaktyczne - musisz o nich pamiętać!

Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, o którym musi pamiętać każda kobieta jest podstawowy zestaw, czyli morfologia, OB, a także badanie moczu. Do tego zaleca się regularne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Częstotliwość wykonywania tego badania zależy przede wszystkim od tego, ile ważymy: jeśli nasza waga jest w porządku, to wystarczy raz na 3-5 lat, natomiast w przypadków osób z nadwagą zaleca się coroczne badanie.

Bardzo ważne są również regularne wizyty u ginekologa. Jeśli nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia seksualnego, to wystarczy wizyta co 2 lata, natomiast jeśli jest inaczej, to zaleca się wizytę co roku. Podczas takich wizyt kontrolnych przeprowadzany jest ogólny wywiad, zwykłe badanie, a także cytologia. Niemniej istotne jest samobadanie piersi - najlepiej wykonywać je przynajmniej raz w miesiącu między 6. a 9. dnia cyklu. Jeśli nie wiesz, jak je poprawnie wykonać, to możesz zapytać o to swojego ginekologa lub znaleźć pomocne porady w Internecie.

Oprócz tego jak mówi nam ginekolog Jacek Nowowiejski kobiety muszą też pamiętać o dwóch innych badaniach profilaktycznych. Mowa tutaj o USG piersi oraz o USG przezpochwowym. Są to dwa proste badania, które umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

Ponadto kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne muszą częściej odwiedzać ginekologa. To kwestia, o której wiele pań niestety także zapomina. Wizyty kontrolne to nic strasznego - trwają one bardzo krótko i polegają głównie na zmierzeniu ciśnienia krwi, a także wykonaniu USG przezpochwowego. Warto o nich pamiętać - w końcu chodzi tutaj o nasze zdrowie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz