Artykuł sponsorowany

Przejdź przez sprawę o dziedziczenie ustawowe z pomocą Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Koźlik

Przejdź przez sprawę o dziedziczenie ustawowe z pomocą Kancelarii Adwokackiej Magdaleny Koźlik

Usługi prawnicze okazują się nieocenione w wielu sytuacjach, również w sprawach związanych z dziedziczeniem ustawowym spadku. W celu przejścia przez ten proces bez niepotrzebnych komplikacji, najlepiej skorzystać z pomocy adwokata, takiego jak Magdalena Koźlik prowadząca Kancelarię Adwokacką w Rybniku. Sprawdź, co warto wiedzieć o dziedziczeniu ustawowym.

Czym jest i kiedy ma miejsce dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie odbywać się może na podstawie testamentu lub ustawy. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu lub pozostawił go, ale żadna z wymienionych w nim osób nie wykazuje chęci do bycia spadkobiercą. Czasem też z różnych przyczyn testament zostaje uznany za nieważny. Wtedy konieczne okazuje się dziedziczenie ustawowe, czyli takie, podczas którego spadek zostaje podzielony zgodnie z przepisami polskiego prawa.

Kto ma prawo do dziedziczenia ustawowego?

Artykuły kodeksu cywilnego dzielą spadkobierców ustawowych na sześć grup. Do pierwszej z nich należą dzieci i małżonek spadkodawcy. Do drugiej grupy uprawnionej do dziedziczenia ustawowego należą rodzice i małżonek spadkodawcy, a do trzeciej – rodzeństwo oraz małżonek spadkodawcy. Czwartą grupę stanowią dziadkowie spadkodawcy (lub ich zstępni), piątą jego pasierbowie, a szóstą – gmina ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarb Państwa. Małżonek należy do trzech grup spadkobierców jednocześnie, jednak warto zaznaczyć, że w sytuacji rozwodu nie ma on prawa do dziedziczenia. Małżonek  będący spadkobiercą nie może dostać części spadku mniejszej niż 1/4. Oznacza to, że jeśli majątek spadkodawcy dzielony jest między małżonkiem i dwojgiem dzieci, każdy z nich dostanie jego 1/3. Jeśli konieczny jest podział między małżonkiem, a trojgiem dzieci, to małżonek dostaje ¼ spadku, a dzieci dzielą się jego pozostałą częścią, która stanowi ¾ dziedziczonego majątku.

W jaki sposób adwokat może pomóc podczas sprawy o dziedziczenie?

Wydawać by się mogło, że jeśli przepisy jasno stanowią o tym, jaka część spadku należy się poszczególnym osobom, wszystko pozostaje jasne i bezdyskusyjne, a pomoc adwokata nie jest potrzebna. Nie do końca jest to prawdą. Oczywiście nikt nie może zmienić przepisów, jednak decydując się na skorzystanie z usług dobrego prawnika, takiego jak Magdalena Koźlik prowadząca Kancelarię Adwokacką w Rybniku, można uniknąć wielu nieporozumień i zbędnych emocji. Prawnik przede wszystkim jest w stanie doradzić swojemu klientowi, odpowiednio interpretując jego sytuację oraz przepisy kodeksu cywilnego. W razie zauważenia nieprawidłowości, może także poinformować spadkobiercę o prawie do roszczeń i pomóc w sporządzeniu odpowiednich dokumentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz