Artykuł sponsorowany

Jak wyglądają badania prenatalne u kobiet z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wad płodu?

Jak wyglądają badania prenatalne u kobiet z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wad płodu?

Badania prenatalne stanowią istotny element opieki medycznej w czasie ciąży. Mogą one pozwolić na wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu oraz monitorowanie jego zdrowia w różnych stadiach rozwoju. Dzięki tym badaniom możliwe jest również odpowiednie przygotowanie się na potrzeby dziecka oraz podjęcie decyzji o ewentualnym leczeniu już przed jego narodzinami. Jakie badania są przeprowadzane w przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia wad płodu?

Kiedy mówi się o podwyższonym ryzyku wystąpienia wad płodu?

Podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu może wynikać z wielu różnych przyczyn. Należy zwrócić uwagę na czynniki zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. W pierwszym przypadku ryzyko jest związane z obecnością nieprawidłowości genetycznych u rodziców lub ich bliskich krewnych, ponieważ mogą być dziedziczone przez dziecko. Przykładem takiej sytuacji może być występowanie chorób genetycznych.

Czynniki środowiskowe to te mające wpływ na zdrowie matki i płodu w trakcie ciąży. Wśród nich można wymienić palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków czy narażenie na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia wad płodu może wzrosnąć w przypadku występowania innych problemów zdrowotnych u matki, takich jak cukrzyca czy infekcje wirusowe. Te kwestie należy omówić podczas wizyty u ginekologa. W Rzeszowie możesz udać się m.in. do Centrum Medycznego MAMI.

Badania prenatalne przeprowadzane w przypadku większego ryzyka wad płodu

W sytuacji, gdy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu, zaleca się wykonanie szeregu badań prenatalnych mogących pozwolić na monitorowanie zdrowia dziecka i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jednym z przeprowadzanych badań w takim przypadku jest to ultrasonograficzne, które może pozwolić na ocenę budowy anatomicznej płodu oraz jego prawidłowego rozwoju. W zależności od stopnia zaawansowania ciąży oraz rodzaju podejrzeń odnośnie do ewentualnych wad, wykonywane są różnego rodzaju badania ultrasonograficzne — od tego 2D po obrazowanie 3D/4D. Badania prenatalne nieinwazyjne w Rzeszowie wykonasz we wcześniej wspomnianym centrum medycznym.

Kolejne ważne badanie to test podwójny mogący pozwolić na ocenę ryzyka wystąpienia wad chromosomowych. W przypadku podejrzenia konkretnych wad genetycznych konieczne może być także wykonanie badań inwazyjnych, takich jak biopsja kosmówki czy amniopunkcja. Polegają one na pobraniu próbki tkanek płodu i sprawdzeniu jej pod kątem obecności nieprawidłowości genetycznych czy chromosomalnych. Decyzję o wykonaniu tego rodzaju badań podejmuje lekarz prowadzący, który może ocenić ryzyko wystąpienia wad płodu oraz korzyści i ryzyko związane z wykonaniem diagnozy inwazyjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz