Branża nieruchomości to rozbudowana dziedzina działalności operująca bardzo specjalistycznym językiem. Z uwagi na wiele różnych składających się na nią elementów również specjalistyczna terminologia wiąże się z obszarem budownictwa, finansów, marketingu i prawa, dlatego zrozumienie wszystkich niuansów wypowiedzi profesjonalistów wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim zrozumienia fachowych pojęć.

Jeśli obracasz się w kręgu osób z branży nieruchomości lub przygotowujesz do konkretnych transakcji, stworzyliśmy dla Ciebie specjalny słownik branżowy, który pomoże Ci zrozumieć wiele nieznanych pojęć i profesjonalnie podejść do każdego zagadnienia. Skorzystaj z naszego wsparcia i przyswajaj pojęcia, z którymi korzystniej zaprezentujesz się podczas właściwej rozmowy lub lepiej przygotujesz do zakupu czy wynajmu domu.

Słownik

  • Agent nieruchomości - Jest to osoba zajmująca się pozyskiwaniem i sprzedażą nieruchomości, a ponadto ich wynajmem. Do obowiązków agenta należą m.in.: monitoring rynku nieruchomości, a także przygotowywanie i przedstawianie ofert klientom i negocjacja warunków sprzedaży bądź wynajmu, również sporządzanie umów dotyczących nieruchomości.
  • Bliźniak - To wolnostojący budynek albo budynek w zabudowie bliźniaczej. To dom, który styka się jedną ścianą z drugim budynkiem i ma identyczną budowę.
  • Deweloper - Jest to osoba lub podmiot prowadzący działalność deweloperską. To rodzaj działalności gospodarczej opierającej się na nieruchomościach. Polega ona na przekształcaniu nieruchomości - zabudowaniu bądź przebudowie, a potem sprzedaży lub wynajęciu nieruchomości innym osobom.
  • Dom w zabudowie atrialnej - Tym terminem określa się dom nieposiadający elewacji zewnętrznych. Budowla taka jest doświetlona przez atrium - niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne.
  • Dom w zabudowie szeregowej - Jest to dom, którego dwie zewnętrzne ścianki bezpośrednio przylegają do dwóch sąsiednich budynków, przy czym jedna bądź dwie ściany stanowią przednią oraz tylną elewację, a cała działka jest podzielona na dwie części.
  • Działka budowlana - To teren wytyczony pod zabudowę różnego rodzaju bądź też powstały po wyburzeniu jednego lub kilku budynków. Działkę budowlaną może nabyć (w zależności od przeznaczenia gruntu) osoba prywatna, deweloper albo instytucja publiczna i gmina.
  • Działka ewidencyjna - To działka, która stanowi ciągły obszar gruntu zlokalizowany w granicach jednego obrębu. Jest to obszar jednorodny (pod prawnym względem) wyodrębniony z otoczenia przy pomocy linii granicznych. Działka ewidencyjna to najmniejsza jednostka powierzchni podziału kraju.
  • Eksmisja - Jest to usunięcie osoby / osób z zajmowanego lokum bądź nieruchomości na podstawie wyroku orzekającego o eksmisji. Pojęcie to odnosi się do wszelkich czynności faktycznych i prawnych zmierzających do opróżnienia lokalu (nieruchomości) oraz wydania go uprawnionej osobie.
  • Kataster nieruchomości - Słowo pochodzi od łacińskiego "catastrum" i jest to urzędowy spis nieruchomości. W rejestrze znajdują się informacje o gruntach i budynkach, a także właścicielach i władających.
  • Klatkowiec - Budynek mieszkalny składający się z segmentów, z których każdy posiada odrębną (własną) klatkę schodową. Wejście do każdego z pomieszczeń mieszkalnych prowadzi na klatkę schodową, która obsługuje układy dwójkowe lub trójkowe albo o większej liczbie lokum.
  • Księga wieczysta - Jest to publiczny rejestr przedstawiający prawny stan każdej nieruchomości. Dane zawarte w księdze pozwalają stwierdzić, jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości.
  • Licytacja komornicza - To rodzaj licytacji, której przedmiotem jest nieruchomość. W licytacji może uczestniczyć każdy pod warunkiem, że spełni wymagania wskazane w Kodeksie Postępowania Cywilnego (np. wpłaci rękojmię w odpowiedniej wysokości).
  • Mieszkanie pod klucz - Pod tym pojęciem można rozumieć lokum w większości już zagospodarowane (urządzone). Takie mieszkanie może posiadać gotową terakotę na podłogach, drzwi wewnętrzne, a nawet zabudowę kuchenną. Wszystko zależy od oferty deweloperskiej.
  • Mieszkanie własnościowe - To mieszkanie, którego właścicielem jesteśmy my sami. Grunt, na którym mieści się budynek z zajmowanym lokalem, nie stanowi jednak własności.
  • Nieruchomość gruntowa - Określona część powierzchni ziemi, która jest odrębnym przedmiotem własności. Grunt to rodzaj nieruchomości, jak też rzecz w rozumieniu kodeksu cywilnego.
  • Podatek od nieruchomości - Jest to podatek, którego przedmiotem opodatkowania jest posiadanie nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają nieruchomości i obiekty budowlane, takie jak: grunty, budynki bądź ich części, a ponadto budowle albo ich części powiązane z wykonywaniem działalności gospodarczej.
  • Polska Federacja Rynku Nieruchomości - W skrócie PFRN - jest to związek stowarzyszeń powiązanych z rynkiem nieruchomości w Polsce. PFRN został zarejestrowany 24 I 1995 roku przez 6 regionalnych stowarzyszeń - pośredników w obrocie nieruchomościami. Obecnie Związek zrzesza 23 regionalne stowarzyszenia - zarówno pośredników, jak i zarządców.
  • Punktowiec - Pod tym pojęciem kryje się wielopiętrowy budynek, którego poszczególne mieszkania są ustawione wokół pionu komunikacyjnego składającego się z klatek schodowych. Każde z mieszkań oświetlone jest co najmniej z dwóch stron.
  • Rynek pierwotny - Jest to rynek zajmujący się obrotem tylko nowymi nieruchomościami, które są nabywane bezpośrednio od deweloperów albo spółdzielni mieszkaniowych.
  • Rynek wtórny - Jest to rynek zajmujący się obrotem nieruchomościami już użytkowanymi, które są nabywane przy udziale biur nieruchomości bądź też bezpośrednio od właścicieli.
  • Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - Jest to ograniczone prawo rzeczowe, którego regulacje znajdują się w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Posiadanie takiego prawa oznacza nie tylko prawo do korzystania z lokalu, ale też rozporządzania nim, choć faktycznym właścicielem lokum jest spółdzielnia mieszkaniowa. To oznacza, że pewne czynności wykonywane w mieszkaniu wymagają zgody spółdzielni.
  • Stan surowy - Jest to stan budynku, gdy budowla posiada dach, ale nie jest jeszcze wykończona. Stan surowy budynku może być otwarty bądź też zamknięty. Stan surowy otwarty to budynek posiadający wymurowane nośne ścianki, kominy, a także strop nad parterem, wewnętrzne schody, więźbę oraz pokrycie dachowe. Nie posiada drzwi, ścianek działowych i okien. Stan surowy zamknięty to budynek, w którym można przeprowadzać prace wykończeniowe.
  • Umowa przedwstępna - Umowa przedwstępna jest to umowa, w której jedna strona (bądź obie strony) zobowiązują się do podpisania w przyszłości określonej umowy. Istota umowy przedwstępnej stanowi zobowiązanie do zawarcia w późniejszym czasie umowy, której ważne postanowienia określone są w umowie przedwstępnej.
  • Wynajem - Jest to umowa, w której osoba wynajmująca zobowiązana jest do oddania najemcy rzeczy do używania na czas oznaczony bądź nieoznaczony, zaś najemca zobowiązany jest zapłacić wynajmującemu ustalony czynsz.