Artykuł sponsorowany

Zastosowanie kompozytu w zabiegu odbudowy zęba

Zastosowanie kompozytu w zabiegu odbudowy zęba

Odbudowa zęba kompozytem zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Główne powody to walory estetyczne tego rozwiązania oraz towarzyszące im odporność na nacisk podczas żucia, a także  znakomite przyleganie do szkliwa. Niewątpliwą zaletą jest tu tez atrakcyjna cena kompozytu. Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem i kiedy stosuje się ten zabieg?

Na czym polega odbudowa zęba kompozytem?

Coraz częściej decydujemy się na zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu naszych zębów. Jedną z najnowocześniejszych metod z zakresu stomatologii estetycznej, którą znajdziemy w ofercie gabinetów stomatologicznych, takich jak ten, który prowadzi w Warszawie Richard Kamiński, jest odbudowa zęba kompozytem – inaczej znana też jako bonding.

Rozwiązanie to jest zalecane w przypadku skrzywionych, złamanych oraz ukruszonych zębów. Dobrze sprawdza się w celach: zamykania przerw między zdrowymi zębami, maskowania diastemy, wygładzania drobnych uszkodzeń szkliwa lub ukrywania przebarwień. Stosowana jest także do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym.

Odbudowa zęba kompozytem uznawana jest za małoinwazyjny zabieg stomatologiczny, ponieważ ząb musi być do zabiegu przygotowany w minimalnym stopniu. Sam proces odbudowy polega na aplikowaniu wypełnień kompozytowych w tkankach twardych zębów. Materiały kompozytowe są bezpośrednio łączone z powierzchnią zęba dzięki sile przylegania. Uzyskana w ten sposób zostaje powierzchnia trwała i odporna na ścieranie podczas żucia. Metoda ta jest tańsza od innych stosowanych sposobów uzupełniania ubytków, a do tego daje widoczne efekty już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów kompozytów ze względu na sposób ich utwardzania:

  • chemoutwardzalne,
  • światłoutwardzalne,
  • termoutwardzalne,
  • chemoutwardzalne i światłoutwardzalne.

Ze względu na rozmiar cząsteczek wyróżniamy kompozyty makrocząsteczkowe, mikrocząsteczkowe oraz hybrydowe.

Jak przebiega odbudowa zęba kompozytem?

Nim kompozyty będzie mógł zostać zaaplikowany na odbudowywany ząb, konieczne jest zmniejszenie jego powierzchni w niewielkim stopniu. Kolejnym krokiem jest nałożenie łagodnego kwasu, za pomocą którego na powierzchni zęba tworzą się rowki. Następnie nakładana jest żywica kompozytowa w kolorze dopasowanym do barwy pozostałych zębów. Stomatolog modeluje żywicę w taki sposób, aby nadać jej odpowiedni kształt, po czym utwardza specjalnym światłem, wygładza i poleruje.

Odbudowa kompozytem pozwala uzyskać gładką powierzchnię, która doskonale imituje naturalne szkliwo. Ponadto nowoczesne kompozyty nie żółkną, dzięki czemu zachowują estetyczny wygląd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz