Artykuł sponsorowany

Zasady sporządzania aktów notarialnych

Zasady sporządzania aktów notarialnych

Akty notarialne są jednymi z podstawowych dokumentów, które sporządzane są przez notariuszy. Taki akt jest szczególnym rodzajem pisma, które sporządzane jest według specjalnych zasad. Czym dokładnie jest ten dokument i jak kształtują się podstawowe zasady jego sporządzania? Warto znać podstawowe informacje na ten temat przed skorzystaniem z usług kancelarii notarialnej.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to wyjątkowy rodzaj dokumentu, który spisywany może być w większości przypadków wyłącznie przez notariusza. Istnieją jednak szczególne sytuacje, kiedy można od tego odstąpić. Wówczas w imieniu notariusza dokument może być sporządzony przez inną osobę do tego wyznaczoną. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Strony, których dotyczy dokument, muszą być obecne przy jego odczytaniu. Następuje wówczas podpisanie dokumentu – zarówno przez wspomniane już strony, jak i przez samego notariusza. Jeżeli któraś ze stron ma jakieś zastrzeżenia, to zmiany są natychmiast nanoszone przez urzędnika. Akty notarialne dotyczą czynności lub zdarzeń prawnych, dlatego sam język, którym są one napisane, różni się od innych pism. Ponadto wszelkie niejasności, które mogłyby się pojawić, również spisywane są w tego typu dokumentach.

Jakie informacje muszą być zawarte w akcie notarialnym?

Jak zauważa specjalista z firmy Kancelaria Notarialna Agata Rabczuk – Agnieszka Raczek S.C.: Akty notarialnie nie są dokumentami sporządzanymi według określonych kwestionariuszy czy formularzy. Takowe nie istnieją. Każdy notariusz jednak ma świadomość tego, jakie informacje powinny znajdować się w dokumencie, aby był on uznany za ważny w kontekście prawnym – dodaje.

Podstawowymi informacjami, jakie powinny znaleźć się w akcie notarialnym, są:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • nazwisko notariusza, a także dane dotyczące siedziby kancelarii, w ramach której prowadzi swoją działalność,
  • dane osób, które są stronami wymienionymi w dokumencie,
  • oświadczenia stron – jeżeli wymaga tego przypadek to wraz z odniesieniem do źródeł i przepisów prawnych,
  • okoliczności spisywania dokumentu,
  • oświadczenie o odczytaniu aktu i jego przyjęciu przez strony,
  • podpisy stron i notariusza.

Kiedy może być sporządzony akt notarialny?

Każda umowa może być spisana jako akt notarialny. Tak naprawdę zależy to wyłącznie od osób, których ona dotyczy. Dzięki spisaniu aktu można mieć pewność zapisów i dzięki temu dochodzić swoich praw przed sądem w razie ich niedotrzymania. Wszelkie umowy dotyczące zakupu lub sprzedaży mieszkań, a także różnego rodzaju działek spisywane są w formie aktów notarialnych – wymaga tego prawo.

Spisanie i wydanie aktu notarialnego jest usługą płatną. Maksymalna wysokość opłaty za czynność notarialną jest ustalona prawnie. Każda kancelaria notarialna może jednak ustalić indywidualne, niższe stawki, dlatego warto sprawdzić tę kwestię przed wyborem notariusza, który będzie zajmował się daną sprawą. Różnica wysokości opłat dla poszczególnych placówek jest zazwyczaj praktycznie niezauważalna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz