Artykuł sponsorowany

Windą do nowoczesności – pamiętaj o modernizacji dźwigu

Windą do nowoczesności – pamiętaj o modernizacji dźwigu

Modernizacja wind w starszych budynkach znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Warto się na nią zdecydować, chcąc uniknąć długich przestojów dźwigów i kosztownych napraw.

Czas na zmianę

Stare, wybudowane w latach 70. i 80., osiedla wyposażone są w wiekowe, wręcz przestarzałe windy. W skali kraju takich starych urządzeń jest około 30 tysięcy. Zamontowane w momencie powstawania tych budynków dźwigi wymagają natychmiastowej modernizacji. To konieczne ze względu na to, że często stare windy nie spełniają obowiązujących obecnie norm bezpieczeństwa. Zużywają też bardzo dużo energii – nowocześniejsze rozwiązania są lepsze dla środowiska i dla portfela. Skoro już mowa o pieniądzach – naprawy przestarzałych dźwigów wymagają coraz większych nakładów finansowych. Z każdym rokiem stają się też bardziej pracochłonne – to już nie drobne usterki, ale poważne awarie najważniejszych elementów konstrukcji – wciągarek albo tablic sterowych, które od lat nie są już produkowane, trudno więc je po prostu wymienić. Nowoczesne dźwigi charakteryzują się wyjątkowo niskim ryzykiem awarii.

Nowoczesne rozwiązania

Tym, co wyróżnia nowoczesne dźwigi, jest ich energooszczędność. Dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom technicznym zapotrzebowanie energetyczne wind zmniejszyło się nawet o 40 %.  W skali całego osiedla to ogromna oszczędność, zwłaszcza w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Wśród nowości na rynku jakiś czas temu pojawiły się windy bez maszynowni – ich napęd i tablica sterowa mieszczą się w obrębie szybu. To rozwiązanie ma jednak także pewne wady – żeby zmieścić w szybie te urządzenia, zmniejsza się kabina windy. Takie dźwigi są też trudniejsze w serwisowaniu. Ich zaletą jest jednak zyskanie miejsca, które zajęłaby maszynownia. Nowoczesne windy są znacznie przyjaźniejsze dla osób starszych lub niepełnosprawnych oraz dla rodzin z małymi dziećmi – łatwiej do nich wjechać wózkiem, nie ma też przeszkody w postaci dużych, ciężkich drzwi. Starszym windom zdarza się „nie trafiać” w poziom podłogi, co utrudnia wydostanie się z nich słabszym osobom. Nowoczesne urządzenia wykluczają tego rodzaju trudności.

Jedna duża inwestycja

Powodem, dla którego wiele spółdzielni mieszkaniowych odkłada modernizację wind na przyszłość, są duże koszty takiej inwestycji. Wymiana wszystkich wind w budynku albo na osiedlu to rzeczywiście duży koszt. Jednak, dzięki bezawaryjności nowszych wind oraz ich energooszczędności, wydane pieniądze szybko się zwrócą. Stare windy wciąż wymagają napraw, często trzeba też kupować do nich trudnodostępne, kosztowne części. Nowe windy nie wymagają ciągłych interwencji pogotowia dźwigowego. Wyraźnie zwiększają komfort mieszkańców, pozwalając nawet starszym i schorowanym osobom bezpiecznie dostać się na najwyższe piętra. Profesjonalne modernizacje wind wykonuje firma Winda. K. Kwaśniewski, J. Magin. To przedsiębiorstwo z ogromnym doświadczeniem w branży urządzeń dźwigowych. Nie tylko zamontują nowoczesne windy, ale zajmą się też ich serwisowaniem.

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz