Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zawrzeć intercyzę i czym różni się od rozdzielności majątkowej?

W jaki sposób zawrzeć intercyzę i czym różni się od rozdzielności majątkowej?

Aby intercyza była ważna, powinna mieć formę aktu notarialnego, a więc do jej zawarcia konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej. Taki dokument zazwyczaj jest tworzony przed zawarciem związku małżeńskiego i tworzy układ odmienny od ustroju wspólności majątkowej, który powstałby po zawarciu małżeństwa zgodnie z ustawą. Intercyza pozwala więc uregulować kwestie majątkowe w małżeństwie jeszcze przed jego zawarciem.

Czym jest intercyza?

Żeby intercyza była ważna, konieczne jest sporządzenie przez notariusza aktu notarialnego. Reguluje on kwestie majątkowe w małżeństwie w trakcie jego trwania, natomiast nie ma mocy wstecznej. Oznacza to, że wszelkie ustawowe skutki prawne wynikające z zawarcia związku małżeńskiego obowiązują do czasu podpisania intercyzy. Co to tak właściwie oznacza?

Intercyza ma na celu chronić osobiste interesy majątkowe małżonków i wprowadza do ustroju małżeńskiego rozdzielność majątkową, ograniczoną wspólność majątkową lub rozszerzoną wspólność majątkową, a także rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Bez zawarcia takiej umowy, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność. Oznacza to, że wszelkie dobra nabyte i zgromadzone w trakcie trwania związku małżeńskiego, a także ich zobowiązania, stają się wspólną własnością obojga małżonków. Z tego względu wiele osób decyduje się na uregulowanie tych kwestii aktem notarialnym.

W jaki sposób zawrzeć intercyzę?

Intercyza jest często mylona z pojęciem rozdzielności majątkowej, ale nie jest ustrojem pomiędzy małżonkami, a dokumentem, który go wprowadza i reguluje w trakcie trwania małżeństwa lub przed jego zawarciem. Małżonkowie w każdej chwili mogą zmienić treść umowy lub ją rozwiązać, a wówczas powstanie pomiędzy nimi ustrój wspólności majątkowej. Natomiast rozdzielność majątkowa to ustrój, w którym każe z małżonków samodzielnie dysponuje własnym majątkiem i można go wprowadzić zarówno formą aktu notarialnego, jak i sądownie.

Aby podpisać intercyzę, na przykład w Kancelarii Notarialnej Jana Grochowicza, przed notariuszem muszą się stawić obie strony umowy, i żadna z nich nie może być ubezwłasnowolniona – musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Notariusz sporządza intercyzę tylko za zgodą obojga małżonków lub narzeczonych. Gdy intercyza jest podpisywana już po zawarciu małżeństwa, należy okazać notariuszowi skrócone akty małżeństwa. Jeżeli intercyzę zawierają narzeczeni, a do zawarcia związku małżeńskiego nie dojdzie, taki dokument jest nieważny.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Barlickiego 13 lok. 4
tel. 33 821 79 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz