Artykuł sponsorowany

Rozwód a wspólne mieszkanie – jak dzielony jest majątek byłych małżonków?

Rozwód a wspólne mieszkanie – jak dzielony jest majątek byłych małżonków?

Podział majątku wspólnego może odbyć się jedną z trzech dróg. Możliwe jest jego przeprowadzenie już podczas rozprawy rozwodowej, w ramach osobnego powództwa, a także w sposób polubowny – zawarcie umów. W jaki sposób przy podziale majątku regulowana jest zaś kwestia nieruchomości takich jak mieszkania? To, co się z nim stanie zależy od tego, czy lokal jest wspólną własnością małżonków, czy też nie.

Ustalenie sposobów korzystania ze wspólnego mieszkania

Kwestie mieszkaniowe mogą być już podnoszone w trakcie rozwodu. Przy pozwie często dołączany jest bowiem wniosek o rozstrzygnięcie o sposobie korzystania małżonków ze wspólnego mieszkania. Pamiętać jednak należy, iż dotyczy to czasu zajmowania mieszkania do uzyskania orzeczenia rozwodowego oraz do przeprowadzenia podziału majątku. Oczywiście rozwodząca się para nie musi regulować tej kwestii podczas rozwodu. Można z tego zrezygnować poprzez zgodne oświadczenie o nieorzekaniu przez sąd o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, a także wtedy, kiedy jedna ze stron wyprowadziła się z niego już przed rozwodem.

Małżonkowie, którzy chcą jednak, by to sąd rozstrzygnął kwestię korzystania ze wspólnego mieszkania, powinni pamiętać, że orzeczenie w tej sprawie nie ma nic wspólnego z tytułem prawnym do tego lokalu. Nie jest to zatem orzeczenie w sprawie podziału majątku wspólnego.

Mieszkanie po uzyskaniu orzeczenia rozwodowego

Jeśli chodzi o mieszkanie, rozwiedziona para przeprowadza podział majątku, tylko wtedy, kiedy lokal jest ich wspólną własnością. Nieruchomość należąca do jednej ze stron już przed ślubem zaliczana jest do majątku osobistego, który nie podlega podziałowi. Oczywiście były małżonek może zażądać zwrotu nakładów i wydatków poczynionych na rzecz danej nieruchomości, a sprawa komplikuje się w przypadku posiadania wspólnego potomstwa, które zamieszkiwało/nadal mieszka w danym mieszkaniu.

Nieruchomości wspólne są zaś dzielone na kilka sposobów. Dostępnymi rozwiązaniami są zatem:

  • przyznanie całego mieszkania jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego,

  • zrzeczenie się jednego małżonka do nieruchomości w tym do obowiązku spłaty,

  • sprzedaż mieszkania i podzielenie sumy uzyskanej ze sprzedaży,

  • fizyczny podział na dwie części w przypadku, gdy jest to możliwe.

Podział majątku – istotne jest porozumienie!

Nie każdy sposób podziału majątku w tym mieszkania jest korzystny dla obu stron. Sąd zawsze w takich sprawach wydaje sprawiedliwy wyrok, lecz nie musi on pokrywać się z oczekiwaniami byłych małżonków. Dla przykładu w przypadku braku porozumienia przed sądem w kwestii podziału nieruchomości, można uzyskać orzeczenie sądowe zobowiązujące strony do jej sprzedaży i podziału pieniędzy na dwie równe części. W takim wypadku żaden z byłych małżonków nie może zatrzymać dla siebie lokalu, który być może ma też dla nich wysoką wartość sentymentalną.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem dążenie do porozumienia, które pozwala na ominięcie batalii sądowej. Podział majątku możliwy jest do przeprowadzenia w ramach umów z pomocą adwokatów takich jak mecenas Andrzej Jemielita. Polubowne rozstrzygnięcie pozwala również na uniknięcie wysokich kosztów sądowych, do których zaliczyć trzeba przy podziale majątku opinie biegłych sądowych. Kwestie mieszkania po rozwodzie zawsze lepiej zatem rozwiązywać bez zaangażowania sądu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz