Artykuł sponsorowany

Poznaj zastosowanie i formy suchego lodu

Poznaj zastosowanie i formy suchego lodu

Suchy lód to nic innego jak zestalony dwutlenek węgla, który ma duże znaczenie w chłodnictwie przemysłowym oraz gastronomicznym. Wykorzystywany jest on również w innych sektorach gospodarczych, a zapotrzebowanie na niego jest z roku na rok coraz większe. W jakich formach można zatem zakupić suchy lód i gdzie warto go wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej treści artykułu.

Formy suchego lodu

Suchy lód jest obecnie dystrybuowany w różnych formach. Spotkać go można między innymi jako drobny granulat o długości od 3 do około 5 milimetrów. Dużą popularnością cieszy się również suchy lód w formie plastrów ważących do jednego kilograma. Często jest on wtedy zaszyty w perforowanej folii. Trzecią formą suchego lodu są zaś mniejsze lub większe bloczki w zależności od zapotrzebowania. Gdzie można kupić taki dwutlenek węgla w stanie stałym?

Wszystkie wymienione formy suchego lodu produkuje i dystrybuuje między innymi ceniona na rynku polskim firma LINDE GAZ POLSKA, która otwarta jest zarówno na doraźną, jak i stałą współpracę z różnymi klientami. Tacy dostawcy pakują granulat, plastry lub bloczki w specjalne pojemniki, gwarantując ich bezpieczny transport.

Suchy lód i jego zastosowanie

Suchy lód można wykorzystać do różnych celów. Przede wszystkim tlenek węgla w stanie stałym jest jednak stosowany przy transporcie oraz przechowywaniu schłodzonej lub zamrożonej żywności. Ponadto suchy lód ważny jest przy przewozie różnorodnych materiałów medycznych, farmaceutycznych, badawczych, a także wszystkich tych, które wrażliwe są na dodatnie temperatury. Z powodzeniem można go zastosować też jako medium chłodzące w mniej lub bardziej złożonych procesach w przemyśle chemicznym, spożywczym czy farmaceutycznym. Kiedy jeszcze suchy lód okazuje się bardzo przydatny?

Zestalony dwutlenek węgla wykorzystywany jest również przy tworzeniu efektów specjalnych i mgły, a także przy pasowaniu na wcisk. Można go też użyć w przetwórstwie tworzyw sztucznych – suchy lód pozwala usunąć nadlewki z wyrobów gumowych oraz gumowo-metalowych. Zastosowanie tlenku węgla w formie plastrów, bloczków bądź granulatu jest jednak znacznie szersze, od usuwania pasożytów począwszy, na gaszeniu ognia kończąc.

Najważniejsze cechy suchego lodu

Jeśli chodzi o najważniejsze cechy suchego lodu, należy zaliczyć do nich następujące parametry fizykochemiczne:

  • temperatura -78,5°C,

  • bezzapachowość,

  • obojętność chemiczna,

  • niepalność,

  • nietoksyczność,

  • gęstość 1.1-1.4 g/cm3.,

  • przyjazność dla środowiska.

Charakterystyczną cechą suchego lodu jest też jego sublimacja, czyli proces przechodzenia z formy stałej do formy gazowej z pominięciem ciekłego stanu skupienia.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 142 B Ip.
tel. 801 588 082
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz