Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie kruszyw i kto może je przeprowadzić?

Na czym polega badanie kruszyw i kto może je przeprowadzić?

Kruszywa to jeden z podstawowych składników betonu. Do wytwarzania przywołanego materiału budowlanego wykorzystuje się starannie wyselekcjonowane kawałki skał (piaskowych, wapiennych, magmowych itp.). Skąd jednak pewność, że nadają się one do dalszej obróbki i mogą być użyte w procesie produkcji kompozytu? Jakim badaniom podlega wymieniony wyżej surowiec? Kto może je przeprowadzić?

Dobre kruszywo do betonu, czyli jakie?

Beton znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany do budowy fundamentów, ścian oraz wielu innych komponentów konstrukcyjnych wchodzących w skład domów jednorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej. Dlatego powinna cechować go bardzo wysoka jakość, a ta zależy przede wszystkim od klasy kruszywa, które zostało użyte do produkcji przywołanego budulca. Jakie kryteria powinien spełniać materiał skalny, by dobrze spełnił swoją funkcję? Duże znaczenie mają parametry surowca, takie jak:

  • odporność na działanie negatywnych czynników atmosferycznych – w czasie mrozów woda przedostająca się do ziaren kruszywa zwiększa swoją objętość, co może prowadzić do uszkodzeń całej konstrukcji.
  • wodożądność – im mniejsze frakcje kruszywa, tym większe jest ich zapotrzebowanie na wodę, co wpływa na gęstość całej mieszanki betonowej. Wyższa klasa konsystencji wspomnianego surowca ułatwia wykonywanie prac na placu budowy. Natomiast rozrzedzanie materiału w znaczący sposób obniża trwałość finalnej konstrukcji (choć oczywiście wiele zależy od rodzaju wytwarzanego komponentu). 
  • chropowatość ziaren – nierówna powierzchnia poszczególnych komponentów wchodzących w skład kruszywa powoduje, że lepiej wiąże się ono z cementem, a w konsekwencji zwiększa trwałość całej zaprawy.
  • czystość kruszywa – wszelkie zanieczyszczenia, na przykład odpady organiczne, mogą sprzyjać powstawaniu niepożądanych reakcji chemicznych, które wpłyną na pogorszenie jakości produktu końcowego. 

Badanie kruszywa do betonu

Materiał skalny musi zatem zostać dokładnie sprawdzony, zanim trafi do dalszej obróbki. Badanie kruszywa do betonu obejmuje szereg różnego rodzaju działań. Jedną z najczęściej stosowanych technik jest tak zwana analiza sitowa, a dokładniej rzecz ujmując przesiewanie surowca budowlanego na sucho lub na mokro. Dzięki niemu można w łatwy sposób ocenić kształt, rozmiar oraz stopień rozdrobnienia ziaren. 

Kto wykonuje badanie kruszywa?

Badaniem kruszywa zajmują się wyspecjalizowane laboratoria budowlane. Jednym z nich jest Cert-Lab. Placówka przeprowadza nie tylko analizy surowca skalnego, ale również cementu, bloczków, pustaków, krawężników, obrzeży, nadproży czy płyt brukowych. Realizuje wspomniane procedury zgodnie z obowiązującymi normami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz