Artykuł sponsorowany

Mały pacjent w gabinecie — stomatologia dziecięca

Mały pacjent w gabinecie — stomatologia dziecięca

Dzieciństwo to niezwykle ważny i delikatny okres w życiu, ponieważ doświadczenia z tej fazy rozwoju mają niebagatelny wpływ na zachowania i odczuwanie człowieka w życiu dorosłym. Dlatego tak ważne jest także o to, by gabinet dentystyczny dobrze kojarzył się dziecku w przyszłości i aby w późniejszym czasie maluch nie omijał go ze strachem w oczach. Na szczęście można sprawić, by wizyta u dentysty nie kojarzyła się źle naszej pociesze. Dowiedz się więcej  na ten temat.

Stomatologia dziecięca — co trzeba wiedzieć?

Stomatologia dziecięca stanowi odrębną i niełatwą gałąź w stomatologii. Praca z najmłodszymi stawia przed dentystą wiele wymogów — nie tylko z zakresu stomatologii, ale także pedagogiki, bowiem pierwsze, dobre doświadczenia małego pacjenta w gabinecie potrafią zapobiec w przyszłości tak zwanej dentofobii — czyli panicznemu lękowi przed wizytą w gabinecie dentystycznym. I odwrotnie złe, wczesne doświadczenia, które maluch przeżyje u stomatologa mogą powodować rozwój tej specyficznej fobii. Dlatego właśnie stomatologia dziecięca powinna odznaczać się przede wszystkim bezbolesnym i w pełni komfortowym przebiegiem w przyjaznej atmosferze tak, aby dziecko w przyszłości chętnie wracało w to miejsce i nie uciekało w popłochu na samą myśl o dentyście.

Bezpłatna wizyta adaptacyjna

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o stomatologię dziecięca, jest tak zwana wizyta adaptacyjna, która odbywa się bezpłatnie w m.in. w Przychodni Stomatologiczno-Lekarskiej Medycyna z Wadowic. Podczas takiego spotkania maluch może zapoznać się z nowym otoczeniem (jeszcze przed zabiegiem),  a także porozmawiać z dentystą i zadać mu pytania na temat stomatologii w bezstresowej atmosferze. Dentysta w trakcie takiego spotkania zapoznaje także dziecko z kliniką, narzędziami i urządzeniami i tłumaczy wszystko. Ponadto w Przychodni Medycyna maluch ma do dyspozycji także telewizor z bajkami, które może oglądać podczas sprawdzania stanu uzębienia. Dzięki takiej wizycie klinika stomatologiczna będzie dobrze kojarzyła się naszej pociesze, a także nie będzie dla niej czymś nowym i przerażającym, ponieważ, jak wiadomo, najbardziej boimy się nieznanego.

Leczenie zębów mlecznych

Jeśli chodzi o samo leczenie mlecznych zębów, to należy tu rozwiać pewna wątpliwości dotyczące tej kwestii. Mianowicie wśród niektórych osób panuje przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, „bo i tak wypadną”. Nie jest to prawidłowe podejście ze względu na fakt, iż próchnica mlecznych zębów może doprowadzić do za szybkiego ich wypadnięcia, a co za tym idzie do powstania przesunięć zębów, a tym samym wad zgryzu. To z kolei będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia w przyszłości zabiegów ortodontycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz