Artykuł sponsorowany

Kancelaria Notarialna w Słupsku i zalety testamentu notarialnego

Kancelaria Notarialna w Słupsku i zalety testamentu notarialnego

Kruchość i nieprzewidywalność życia skłania coraz więcej osób dorosłych do sporządzenia testamentu. Na taki krok decydują się przede wszystkim ci, którzy posiadają już jakiś majątek w postaci firmy, nieruchomości czy też dzieł sztuki. Aby mieć pewność, że po śmierci testatora, wskazane przez niego składniki majątku trafią do wybranych spadkobierców, warto przygotować testament notarialny. Taki dokument można sporządzić np. w Kancelarii Notarialnej w Słupsku?

Czym jest testament notarialny?

W świetle prawa testament to wyrażenie ostatniej woli w zakresie zarządzania własnym majątkiem na wypadek śmierci. Dokument można sporządzić odręcznie, w dowolnym momencie życia. Problem w tym, że osoby trzecie mogą bardzo łatwo podważyć własnoręczne zapiski testatora, nie stosując się tym samym do jego ostatniej woli. Takiej sytuacji można jednak uniknąć.

Wystarczy wybrać się do notariusza pracującego np. w Kancelarii Notarialnej w Słupsku, i z jego pomocą opracować testament notarialny. Dokument w formie aktu notarialnego ma najwyższą moc prawną, a jego unieważnienie wymaga wiele wysiłku i niepodważalnych argumentów.

Obecność notariusza gwarantuje, że pismo będzie wolne od błędów merytorycznych i prawnych. Ponadto prawnik może przechować testament notarialny w swojej kancelarii, co uchroni go przed zniszczeniem lub wpadnięciem w niepowołane ręce.

Jakie korzyści wynikają ze sporządzenia testamentu notarialnego?

Testament w formie aktu notarialnego chroni testatora przed niepożądanym przez niego sposobem, w jaki spadkobiercy podzielą między sobą jego majątek. Takie pismo daje testatorowi możliwość przepisania określonych składników swojego majątku na osobę spoza kręgu prawnych spadkobierców. Ponadto w testamencie notarialnym testator może wydziedziczyć krewnych zstępnych, którzy w jego opinii, nie zasługują na otrzymanie spadku.

Testament notarialny można przygotować na jednym spotkaniu z notariuszem. Co ważne, dokument da się bez przeszkód modyfikować, a nawet odwołać, jeśli zajdą jakieś zmiany, które skłonią testatora do ponownego przemyślenia swoich decyzji. Autentyczność pisma jest w oczach sądów rejonowych bardzo trudna do podważenia. Nawet jeśli jakiś członek rodziny zdecyduje się na próbę unieważnienia testamentu notarialnego, to musi udowodnić, że testator sporządził dokument pod wpływem groźby lub błędu, albo w stanie wyłączającym świadome i swobodne wyrażenie woli, co udaje się w marginalnych przypadkach

  • Notariusz

    Notariusz

    • Notariusz Piotr Grzeszak
    • Zapytaj o cenę
  • Akty notarialne

    Akty notarialne

    • Notariusz Piotr Grzeszak
    • Zapytaj o cenę
  • Wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów

    Wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów

    • Notariusz Piotr Grzeszak
    • Zapytaj o cenę
Opracowanie:
Słupsk, al. Sienkiewicza 5A lok. 5A
tel. 59 842 48 87
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz