Artykuł sponsorowany

Jakie materiały można ciąć wodą?

Jakie materiały można ciąć wodą?

Cięcie wodą jest nowoczesną techniką, która umożliwia obróbkę wielu materiałów, bez ich uszkadzania i bez ingerencji w ich strukturę. Ta innowacyjna metoda jest nie tylko ekologiczna, ale też niezwykle skuteczna. Jest ona powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu i daje możliwość cięcia niemal każdego materiału. Poniżej sprawdzamy, jakie materiały można ciąć wodą i czy zawsze metoda ta jest skuteczna.

Materiały, które mogą być cięte wodą

Metodę cięcia strumieniem wody można wykorzystać niemal do każdego rodzaju materiału. Strumień wody, który wydostaje się z dyszy, jest na tyle cienki, że nie ma on możliwości uszkodzenia materiału, ani zniszczenia jego struktury. Co więcej, możliwe jest wykonywanie nawet najdrobniejszych cięć na materiałach miękkich, takich jak:

  • papier,
  • tkaniny,
  • guma,
  • pianka,
  • wykładzina,
  • żywność.

Co ciekawe, podczas cięcia wodą często stosuje się też specjalne ścierniwo, które w pomieszaniu z wodą pod wysokim ciśnieniem może też przeciąć znacznie grubsze i twardsze materiały. Wówczas możliwe jest obrabianie drewna, kamieni, a nawet metali. Cięcie wodą można wykorzystać do przecinania: stali nierdzewnej, kolorowych metali, płytek ceramicznych, szkła, a także konglomeratu.

Urządzenia wykorzystywane do cięcia wodą umożliwiają wykonywanie precyzyjnych cięć o grubości nawet 0,1 mm. Ponadto możliwe jest też przecinanie kilku materiałów jednocześnie, dzięki czemu można uzyskać niepowtarzalne kształty. Jedną z firm, która oferuje usługę cięcia wodą, jest Centrum Precyzyjnego Cięcia.

Dlaczego warto ciąć materiały wodą?

Cięcie wodą jest innowacyjną metodą, która pozwala przeciąć nawet najtwardsze materiały. Do cięcia wykorzystuje się specjalną wycinarkę wodną, która poprzez generowanie wysokiego ciśnienia i wyrzut wody może skutecznie i precyzyjnie przeciąć różnorodne materiały. Ogromną zaletą tej metody jest precyzja wykonania i estetyczne wykończenie materiałów.

Co więcej, podczas cięcia wodą z dyszy wydziela się bardzo cienki strumień wody, dzięki któremu obrabiane przedmioty nie niszczą się i nie zmieniają swojej struktury. Warto dodać, że w trakcie cięcia wodą materiały nie są poddawane obróbce cieplnej, co zapobiega hartowaniu, wypaczaniu, czy też uszkadzaniu krawędzi. Ponadto podczas stosowania tej metody nie wydzielają się szkodliwe gazy, co sprawia, że cięcie wodą jest ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.

Dodatkowo cięcie wodą pozwala efektywnie przeciąć tworzywa sztuczne i materiały powlekane laminatem. Dzięki temu nie trzeba używać laserów i innych metod, które mogłyby uszkodzić powłokę zewnętrzną materiałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz