Artykuł sponsorowany

Jak zdrowie jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu?

Jak zdrowie jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu?

Pomimo szerokiej dostępności leczenie stomatologicznego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważna jest prawidłowa profilaktyka jamy ustnej i eliminowanie różnego rodzaju schorzeń w jej obrębie. Wiele analiz medycznych i badań naukowych dowiodło bowiem to, że zdrowie dziąseł, zębów, czy podniebienia oraz języka, wpływa na kondycję całego organizmu człowieka. Współzależność ta działa w obie strony – różne procesy chorobowe jamy ustnej wskazują na problemy narządów wewnętrznych!

Stan jamy ustnej, a diagnozowanie chorób w organizmie 

Obecnie dobry specjalista nie tylko zajmuje się leczeniem stomatologicznym – zachowawczym, estetycznym, periodontologicznym, ortodontycznym – ale także jest w stanie podczas wizyty pacjenta, określić czy ten nie powinien udać się na diagnostykę schorzeń w innych poradniach medycznych. Stan zębów, dziąseł, języka, podniebienia, czy też nieświeżość oddechu mogą bowiem być objawami chorób w odległych narządach naszego organizmu. Wielokrotnie procesy chorobowe jamy ustnej są związane z cukrzycą, chorobami serca, czy też z różnymi zakażeniami pasożytniczymi.

Leczenie chorób przyzębia – wpływ na cały organizm

Nie tylko choroby ogólnoustrojowe mogą powodować schorzenia w obrębie jamy ustnej. Badania naukowe dowiodły, że procesy chorobowe toczące się w jamie ustnej wpływają  lub sprzyjają zmianom w narządach odległych takich jak serce, czy naczynia krwionośne. Leczenie chorób przyzębia jak i innych zmian chorobowych jest zatem postępowaniem profilaktycznym dla ogólnego stanu zdrowia. Warto przy tym zauważyć to, że dzisiaj ważne jest również ujęcie psychospołeczne oraz komfort życiowy pacjenta. Brak eliminacji np. próchnicy, może bowiem doprowadzić do utraty zębów, a to z kolei spowoduje obniżenie jakości życia osoby. Wielokrotnie powoduje to zaburzenia w ocenie własnej wartości, wycofanie się z bujnego życia towarzyskiego, czy wpływa na pogorszone relacje z partnerem – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby młode.

Każdy z nas powinien zatem pamiętać, o odpowiedniej profilaktyce stomatologicznej oraz o leczeniu zachowawczym – polecane są między innymi działania higieniczne: piaskowanie, fluoryzacja, lakierowanie i scaling.

Profilaktyka w domu i gabinecie stomatologicznym

Na procesy chorobowe toczące się w jamie ustnej wpływają drobnoustroje wywołujące stany zapalne oraz ich produkty przemiany materii. Ważne jest zatem to, aby już na etapie szczotkowania zębów zadbać o prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej, który oddziałuje na stan zdrowia ogólny. W tym celu warto korzystać z pomocy takich gabinetów stomatologicznych, jak poznański Holident, którego misją jest nie tylko leczenie chorób przyzębia oraz zębów, ale także uświadomienie pacjentów odnośnie tego, jak ważna jest profilaktyka dentystyczna! Szczególnie powinni zwrócić na nią uwagę rodzice dzieci, które powinny od wczesnych lat swojego życia, przyswajać prawidłowe wzorce związane z higieną jamy ustnej. Istotne jest również narzucenie sobie rygoru odwiedzania stomatologa przynajmniej dwa razy w roku.

Warto wiedzieć! Na ogólny stan zdrowia bardzo mocno wpływają schorzenia ortodontyczne zębów. Mogą one wraz ze wzrostem organizmu i z biegiem lat doprowadzić do znacznych problemów z kośćmi szczęki, czy też z przyzębiem – np. regresja zębów. W niektórych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zaburzeń mowy.

Opracowanie:
Poznań, Palacza 93/5
tel. 61 662 00 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz