Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Pluskwy w domu to duży dyskomfort, z którym zmaga się coraz więcej osób. Walka z takim przeciwnikiem to wyzwanie. Przede wszystkim należy upewnić się, czy problem, z jakim się zmagamy to pluskwy, a nie inne insekty. Sprawdź, co może świadczyć o tym, że w naszym mieszkaniu pojawiły się pluskwy. Przeczytaj, jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy i czy ugryzienie tego insekta może być groźne dla człowieka.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co świadczy o obecności pluskiew w domu?

Pluskwy mogą dostać się do naszego mieszkania różnymi sposobami. Najpopularniejsze zdaje się przywiezienie insektów z podróży. Hotele goszczą wiele osób – istnieje duże prawdopodobieństwo, że któraś z nich zmaga się z tym problemem we własnym domu i przywiezie go do hotelu. Ważne zatem, aby sprawdzać walizki po podróży. Z używanymi meblami też należy uważać.

Obecność pluskiew zostawia ślady. Baczny obserwator szybko zorientuje się, że nawiedził go niechciany gość. Pierwszym sygnałem zazwyczaj są objawy, które przypominają ugryzienie. Charakterystyczne są także plamy krwi na pościeli. Owady trawią krew i wydalają ją. Krew tworzy małe plamki, których duże natężenie może wystąpić w okolicach szwu pościeli – tam chowają się one najczęściej.

Zapach także może zdradzić obecność pluskiew w domu. Mdły zapach, który przypomina woń kolendry czy migdałów to powód do niepokoju. Oznacza intensywną aktywność owadów.

Cienia wątpliwości nie pozostawia widok martwych lub żywych osobników czy wylęgniętych, lub też niewylęgniętych jaj. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że w naszym mieszkaniu są pluskwy i należy działać  szybko. Można pozbyć się insektów na własną rękę – sprawdź, jak się pozbyć pluskiew. Można również skorzystać z firmy, która zajmuje się dezynsekcją.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy gryzą, a po ugryzieniu zostają ślady. Należy pamiętać, że tego typu ugryzienia często nie są pojedyncze. Jeżeli mamy w domu pluskwy, będziemy mieli po nich liczne pamiątki. Reakcja na ugryzienie jest sprawą indywidualną. Niektórzy znoszą to łagodnie, niektórzy mają silne dolegliwości – ugryzienie może powodować uczulenie.

Ugryzienie pluskwy nie jest bolesne – pluskwa wraz z ukąszeniem wstrzykuje do organizmu człowieka substancję, która znieczula. Dlatego też z początku trudno zorientować się, że coś nas gryzie. Po ugryzieniu wiemy, że cos jest nie tak. Wypukłe, zaczerwienione i swędzące obrzęki to typowe objawy ataku pluskwy.

Miejsca na ciele, które najbardziej narażone są na atak to brzuch, plecy, barki, szyja oraz klatka piersiowa. Pluskwy nie lubią owłosionych miejsc i są to obszary, których będą unikać.  Warto mieć na uwadze, że chwilowy brak żywiciela nie sprawi, że pluskwy wyginą. Są one w stanie przeżyć kilka miesięcy bez pokarmu. Okres ten przedłuża się, jeżeli w międzyczasie ulegną hibernacji – taki stan występuje w przypadku kiedy temperatura spada poniżej 16 st. C.

Niektóre problemy skórne mogą przypominać ślady ugryzienia pluskwy – o pomyłkę nie jest trudno. Może też okazać się, że zostaliśmy zaatakowani przez innego owada. Dla pewności warto zatem próbować znaleźć insekta i zidentyfikować go. Dopiero wtedy mamy pewność, z jakim problemem się zmagamy i wiemy na pewno, jakie kroki musimy podjąć.

Jakie choroby przenoszą pluskwy?

Pluskwy domowe odżywiają się krwią. Możliwość przeniesienia różnego typu wirusów istnieje, ale nie zostało to udowodnione. Pewne jest jednak, że obecność pluskiew jest niekomfortowa i może powodować zaburzenia snu. Świadomość, że mamy niechcianego lokatora w domu może być paraliżująca. Stresy nie sprzyjają zdrowiu. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Jeżeli chcą Państwo pozbyć się problemów ze szkodnikami, wdrożyć wysokie standardy higieniczne...
Dezynfekcja24 to firma, którą tworzą nasi specjaliści od sprawnej likwidacji szkodników w postaci...